Pod oknem
Spotkanie opłatkowe nauczycieli – „chore czasy potrzebują ludzi zdrowych, mądrych i zdecydowanych”
W Domu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3 odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe dla nauczycieli. Zasłużeni katecheci zostali odznaczeni Medalami św. Jana Pawła II.
– Wiemy, że czasy nie są łatwe, że rodzi się wiele pytań, wątpliwości, niepewności – mówił na początku Mszy św. bp Robert Chrząszcz modląc się o błogosławieństwo dla dzieła ewangelizacji dzieci i młodzieży w szkołach w Archidiecezji Krakowskiej.
W czasie homilii ks. Konrad Kozioł komentował fragment z Księgi Samuela, który przytacza scenę, gdy kapłan Heli daje radę Samuelowi, jak ma reagować na Boże wezwanie. – Kto dla mnie jest katechetą? Do kogo się zwracam, tak jak Samuel do Helego? Do kogo przychodzę, kiedy pojawiają się wątpliwości, właśnie teraz? Kto jest dla mnie jak Heli? – pytał dyrektor Wydziału Katechetycznego. – Dla nas – ludzi wierzących autorytetem w relacji z Panem Bogiem powinni być święci, ale też nasi pasterze, nasi biskupi – mówił ks. Konrad Kozioł przywołując przykłady św. Jana Pawła II i abp Marka Jędraszewskiego. Dyrektor Wydziału Katechetycznego przypomniał, że metropolita krakowski jako jeden z nielicznych upomniał się o dzieci, zauważając, że zredukowanie jednej godziny religii w szkole będzie niekorzystne dla młodzieży, uderzy w ich wiarę. Arcybiskup upomniał się także o nauczycieli religii, o których zapomina się planując reformę.
– Szczególnie teraz, kiedy doświadczamy ataku na Kościół, na katechezę, na możliwość pracy i sprawiedliwego wynagrodzenia dla licznych katechetów, którym chce się odebrać prawo do bycia nauczycielami, należy naśladować Zbawiciela Jezusa Chrystusa – mówił ksiądz dyrektor zaznaczając, że w aktualnej sytuacji potrzeba „czynów zaangażowania, głosu pasterzy, akcji społecznych, stowarzyszenia świeckich katechetów”, ale przede wszystkim potrzeba modlitwy, zwrócenia się do Boga i dawania świadectwa swoim życiem. Zachęcał katechetów do nawrócenia, poprawienia osobistej relacji z Bogiem i jeszcze większego zaangażowania w pracę katechetyczną i prowadzenia młodych ludzi na spotkanie z Bogiem.
Przed błogosławieństwem bp Robert Chrząszcz zwrócił uwagę, że misją katechetów jest „mówić Panu Bogu o innych, modlić się za nich – szczególnie za swoich uczniów, swoją postawą i przez modlitwę przyprowadzać ich do Chrystusa”.
Po Mszy św. tradycyjne spotkanie opłatkowe odbyło się w Sali Królewskiej, gdzie katecheci złożyli sobie wzajemnie życzenia, a najbardziej zasłużonym wręczono Medale św. Jana Pawła II. – Tam gdzie są trudności, tam jeszcze bardziej Pan Bóg działa ze swoją łaską – mówił w czasie tego spotkania bp Robert Chrząszcz i wskazując na betlejemski żłóbek podkreślał, że „Boże Dziecię przynosi pokój i spokój, daje nadzieję, że nie jesteśmy sami, że jest z nami Bóg”. – Bądźmy pozytywni, radośni, bo wiemy, gdzie jest prawda, wiemy, po Czyjej stronie stoimy i jesteśmy przekonani, Kto z nami jest – życzył krakowski biskup pomocniczy i zachęcał do dbania o głęboką relację z Jezusem, dawania świadectwa i modlitwy za swoich uczniów.
– Zaczynamy żyć w chorych czasach, a chore czasy potrzebują ludzi zdrowych, mądrych i zdecydowanych. Dlatego życzę nam wszystkim zdrowia, w szczególności tego duchowego, mądrości i zdecydowania, żebyśmy umieli świadczyć o Bogu i dobru – złożył życzenia przedstawiciel katechetów.
W Archidiecezji Krakowskiej pracuje prawie 1700 katechetów. Ponad 1150 to nauczyciele mianowani i dyplomowani.