Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Małopolska

Spotkanie Opłatkowe Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski

spotkanie opłatkowe fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wziął udział w spotkaniu opłatkowym Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolskich. – Życzę, by Państwo jako samorządowcy, głęboko przejęci ideą Betlejem, urzeczywistniali ją w swej codziennej pracy – powiedział do zebranych.

 

Podczas spotkania w Sali Okna Papieskiego arcybiskup powiedział, że obecność zebranych to znak życzliwości i jedności ze św. Janem Pawłem II oraz nadziei na to, że pandemia jest w odwrocie. Życzył zebranym Bożej mocy i światła w służbie społeczeństwu Małopolski, dobra oraz powodzenia każdego dnia. – Niech ten rok będzie naznaczony przede wszystkim pokojem – powiedział. Przypominał, że niedługo minie rok od agresji Rosji wobec niezawisłego państwa ukraińskiego. Podziękował samorządom, że zmierzyły się z ogromnym wyzwaniem, jakim była fala uchodźców w Polsce, dzięki czemu ludzie znaleźli schronienie w domach. Życzył także, by w nadchodzącym roku taka sytuacja nie miała już miejsca, i by rodziny ukraińskie mogły w spokoju powracać do swej ojczyzny.

W czasie spotkania w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa arcybiskup powiedział, że wszyscy nadal trwają w radości Bożego Narodzenia i podkreślił, że dzielenie się opłatkiem jest piękną, polską tradycją. Przywołał swoje doświadczenia z wizyty w Asyżu. To miasto w okresie Bożego Narodzenia tętniło życiem i radością, a w każdym jego zakątku były żłóbki z małym Jezusem. Wiąże się to także z rocznicą 800-lecia pierwszego żłóbka, ustawionego przez św. Franciszka. Betlejemski żłóbek mówi o godności człowieka i o tym, że Jezus był Bogiem i człowiekiem. – Dziś spotykamy się z przedziwnymi dla ludzkiego rozumu wizjami człowieka. Należy powrócić do Betlejem, do żłóbka, do pierwszych wzruszeń, które trwają i które przypomniał światu św. Franciszek z Asyżu – powiedział i życzył zebranym, by wciąż powracając sercem do Betlejem, byli ludźmi dobroci i pokoju oraz zawsze w sobie mieli pamięć o pierwszych dziecięcych wzruszeniach, związanych z Bożym Narodzeniem. – Życzę, by Państwo jako samorządowcy, głęboko przejęci ideą Betlejem, urzeczywistniali ją w swej codziennej pracy, a zwłaszcza wtedy, gdy przyjdą dni świąteczne i wzbogaceni o nowe doświadczenia, będziemy wyciągali do siebie rękę z opłatkiem, na znak przyjaźni, dobroci, życzliwości, przeproszenia i przebaczenia. Byśmy także w tym nowym 2023 roku, za słowami św. Jana Pawła II, umieli budować cywilizację miłości – zakończył.

W spotkaniu opłatkowym Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski wzięli udział m.in.: abp Marek Jędraszewski, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Tadeusz Duda, zastępca prezydenta miasta Krakowa Bogusław Kośmider, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Kazimierz Barczyk oraz przedstawiciele władz samorządowych gmin i powiatów województwa małopolskiego. W trakcie spotkania Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski nadało tytuł Małopolanina Roku 2022 generałowi dr. Mieczysławowi Bieńkowi.

Źródło:
;