Imieniny: Dawida, Tomasza, Dominika

Wydarzenia: Światowy Dzień Różnorodności Biologicznej

Pod oknem

Spotkanie opłatkowe wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

łamanie się opłatkiem fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Niech świadectwo autentycznego pokoju, który niesie Chrystus – budowanego na prawdzie i miłości – przeniknie nie tylko w serca wszystkich członków wspólnoty akademickiej, ale będzie także tym przesłaniem, jakie wszyscy poniosą wobec świata – mówił abp Marek Jędraszewski podczas przedświątecznego spotkania ze wspólnotą akademicką Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

 

Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, zwracając się do wspólnoty akademickiej, wskazał na pewien paradoks – to nie my ludzie przynosimy Nowonarodzonemu Chrystusowi dary, ale to On je przynosi. – Rodzi się w nas małych, słabych, grzesznych, prostych jak ci pasterze, którzy pierwsi witali narodzonego Zbawiciela i przynosi nam pokój serc, pokój między nami, pokój nie z tego świata, byśmy budowali świat odpowiadający naszej ludzkiej godności i przeznaczeniu; nawet wobec przeciwności świata, polityki, biznesu, myślenia tylko po ludzku. To właśnie On przemienia naszą słabą naturę i daje nam zdolność zachowania pokoju w sobie i między nami – mówił ks. prof. Robert Tyrała składając świąteczne życzenia. – Chrystus przynosi nam dar pokoju. Żyjmy nim. Dzielmy się nim. Budujmy naszą przyszłość na nim. Nadzieję pokładamy bowiem nie w człowieku, ale w Bogu. Ona nas nie zawiedzie. Bo wszystko, co czynimy, co ma sens, wynika tylko i wyłącznie z Jego łaski i z obecności narodzonego Jezusa w nas. Bo to, co od Boga pochodzi, przetrwa. To zaś, co od człowieka, przeminie – dodał ksiądz rektor.

Abp Marek Jędraszewski, odwołując się do św. Pawła, zaznaczył, że z przyjściem na świat Bożego Syna skończył się czas „chronos” – przemijanie lat, miesięcy i dni, a zaczął święty czas „kairos”. Nawiązując do sądu Jezusa przed Piłatem, metropolita krakowski przypomniał, że Chrystus na to się narodził, by dać świadectwo prawdzie, a Jego królestwo nie jest z tego świata, bo gdyby było, to Jego słudzy biliby się, żeby nie został wydany Żydom. – Nie chodzi o to, żeby prawdę wprowadzać przemocą – o prawdzie trzeba sobą świadczyć, nawet jeśli trzeba będzie cierpieć – wyjaśniał przesłanie Jezusa metropolita krakowski.

Mówiąc o Jezusowym przesłaniu pokoju, arcybiskup podkreślił, że musi on być budowany na prawdzie i miłości. – Chrystus przynosząc nam prawdę o Bogu i o człowieku pokazał, czym jest pełnia miłości – nie „eros”, nie „filia”, ale „agape” – miłość ofiarna, bezinteresowna, gotowa do poświęceń – wtedy człowiek osiąga szczyty swojego człowieczeństwa – mówił metropolita.

– Niech świadectwo autentycznego pokoju, który niesie Chrystus – budowanego na prawdzie i miłości – przeniknie nie tylko w serca wszystkich członków wspólnoty akademickiej, ale będzie także tym przesłaniem, jakie wszyscy poniosą wobec świata – składał życzenia abp Marek Jędraszewski.

Źródło:
;