Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla

Wydarzenia: Światowy Dzień Autyzmu

Małopolska

Spotkanie z lekarzem z Lampedusy

 fot. Sara Prestianni / wikipedia.org

Spotkanie z doktorem Pietro Bartolo, który leczył uchodźców na włoskiej wyspie Lampedusa odbędzie się 15 października o godz. 13:30 w księgarni De Revolutionibus (ul. Bracka 14) poprowadzi je Jarosław Mikołajewski, autor książki „Wielki przypływ”, w której wśród innych reportaży z wyspy, znajduje się także fascynujący wywiad z heroicznym lekarzem.

 

Podczas spotkania goście opowiedzą o swoich doświadczeniach, życiu na Lampedusie oraz o kryzysie humanitarnym związanym z uchodźcami, który angażuje już całą Europę. Postawią trudne pytanie o współodpowiedzialność mieszkańców Europy Środkowej za los tysięcy ludzi uciekających przed wojną i głodem w poszukiwaniu wolności i bezpieczeństwa.

Pietro Bartolo przebywa w Krakowie w ramach międzynarodowej konferencji „Powrót Upadłych Imperiów” i jej specjalnego wydarzenia, jakim jest 12. edycja Polskiej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka, których inicjatorem i organizatorem jest Stowarzyszenie Willa Decjusza.

„Bo kiedy mówię, wszystko mnie boli. Do żywego. I jeśli zgodziłem się na rozmowę, to po to, żeby do kogoś te słowa dotarły. Inaczej szkoda naszego czasu. Mówię po to, żebyś poinformował o tym, co dzieje się na Morzu Śródziemnym. I tym samym - żebyś coś zmienił” (P. Bartolo, reportaż J. Mikołajewskiego Doktor Bartolo wita w lepszym świecie).

Partnerami wydarzenia są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Stowarzyszenie Willa Decjusza, Konsulat Włoch w Krakowie oraz Włoski Instytut Kultury w Krakowie.

Lampedusa – niemy świadek dramatycznych wydarzeń

Przeprawa przez Morze Śródziemne na prymitywnych, przeładowanych do granic możliwości tratwach nie zawsze kończy się szczęśliwie. Zdani na łaskę przemytników uchodźcy dopływają do wyspy Lampedusa odwodnieni, w stanie hipotermii, poparzeni. Świadkiem jednych z najbardziej dramatycznych chwil kryzysu humanitarnego był miejscowy lekarz, Pietro Bartolo. Pod jego opiekę  trafiły setki tysięcy potrzebujących pomocy imigrantów. Bartolo widział twarze osób, których nie udało się uratować. Mikołajewski rozmawiał z nim na Lampedusie, dzięki czemu mógł spojrzeć na wydarzenia dziejące się na wyspie ze szczególnej perspektywy – człowieka walczącego o godność ludzi uciekających przed terrorem do świata, który często wcale nie chce ich przyjąć. 

Według największego portalu turystycznego na świecie – Tripadvisor – właśnie tutaj, na włoskiej wyspie Lampedus znajdziemy najpiękniejsze plaże w całej Europie. Lampedusa, to  maleńka śródziemnomorska wyspa położona zaledwie 100 km od wybrzeży Afryki, o powierzchni 20,2 km². Turkusowa woda, biały piasek i sielankowy krajobraz nie przyciągają już jednak tłumów turystów. W ostatnich latach Lampedusa stała się symbolem rozpaczliwych wysiłków imigrantów, którzy chcą  dotrzeć do Europy oraz miejscem największego kryzysu humanitarnego w Europie. Napływ uchodźców i uciekinierów, przede wszystkim z Libii, Somalii, Erytrei, Mali, Nigerii i innych krajów Afryki Subsaharyjskiej przerasta możliwości Lampedusy i jej 6 tys. mieszkańców. Europa albo nie zdaje sobie sprawy, jaka jest skala tego problemu, albo świadomie się od niego odcina. Na tym tle niezwykły jest wysiłek Jarosława Mikołajewskiego, reportera, poety, tłumacza, który zebrał swoje doświadczenia z wyspy, oddając przede wszystkim głos mieszkańcom, którzy muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jego najnowsza książka „Wielki przypływ” to wstrząsająca relacja ze świata na pograniczu Europy.

;