Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Prasa

miesięcznik w drodze fot. W drodze nr 7/2017

W najnowszym numerze miesięcznika „W drodze” o katolickim hygge, sztuce przekładu i Bracie Albercie.

 

Przez wiele lat recepty na szczęśliwe i udane życie szukaliśmy na Dalekim Wschodzie. Od jakiegoś czasu spoglądamy na Północ, a konkretnie do Daniii, bo to podobno Duńczycy są najszczęśliwszym narodem. Duńskie hygge to kultura minimalizmu, rozkoszowania się małymi przyjemnościami, uśmiechu i szacunku do prywatności. Autorzy lipcowego „W drodze” zastanawiają się, w jakim stopniu taka wizja świata jest do pogodzenia z chrześcijaństwem. Czy chodzi o nową, świecką religię? Czym wyróżnia się chrześcijański pomysł na szczęście?

Wstępem do dyskusji jest rozmowa ze skandynawistką Sylwią Izabelą Schab, która tłumaczy, na czym polega fenomen popularności duńskiego stylu życia. Dominikanin Wojciech Surówka zauważa, że niewątpliwie docenienie prostych przyjemności jest czymś ważnym, ale do świętości nie wystarczy. Świętość określa bowiem heroiczność cnót, a nie poziom zadowolenia z życia. Z kolei jezuita Wacław Oszajca, komentując Kazanie na Górze, przypomina, że szczęście, które proponuje Jezus, nie jest życiem łatwym i przyjemnym. Ucieczka od trosk i problemów nie powinna być naszym nadrzędnym celem. Jacek Wojtysiak pisze o tym, jak należy rozumieć opatrzność Bożą oraz jak pogodzić zaufanie do Boga z troską o swoje interesy. Dział zamyka rozmowa z satyrykiem i poetą, Andrzejem Poniedzielskim o niedocenianej wartości narzekania.

W najnowszym „W drodze” przeczytamy również dwa teksty poświęcone sztuce przekładu. O tym, na ile może sobie pozwolić tłumacz, czy musi sztywno trzymać się oryginału i o „małym Conieco” z „Kubusia Puchatka” opowiada Małgorzata Łukasiewicz. Biblista Łukasz Popko OP wyjaśnia natomiast, czy znajomość oryginalnych języków Pisma Świętego jest do zbawienia koniecznie potrzebna.

W wakacyjnym numerze znajdziemy ponadto rozmowę z jezuitą Davidem Neuhausem, Żydem urodzonym w RPA, który jako nastolatek zapragnął zostać chrześcijaninem. Ochrzcił się wbrew swoim rodzicom, dziś jest katolickim księdzem i duszpasterzem wspólnoty chrześcijan hebrajskojęzycznych w Jerozolimie. Zaś w cyklu o początkach chrześcijaństwa Danuta Piekarz opowie o rozejściu się dróg chrześcijan i Żydów. Przeczytamy też wywiad z biskupem Grzegorzem Rysiem o tym, do czego zainspirował go Brat Albert i dlaczego był jednym z ulubionych świętych Jana Pawła II i kard. Franciszka Macharskiego.

Oprócz tego Mateusz Przanowski OP o szacunku dla ciał zmarłych, Paulina Wilk o odtrutce przeciw tyranii, a Tessa Capponi-Borawska o nietypowych przyjaciołach. Ponadto jak zawsze recenzje, felietony i dominikańskie komentarze do niedzielnych czytań.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes.

Oceń treść:
Źródło:
;