Polska
„Stadion Młodych” za nami! Jak utrzymać ogień?
Wydarzenie pod hasłem „Stadion Młodych: włącz pełnię wiary” zebrało ponad 40 tys. osób na Stadionie Narodowym w Warszawie. Byli to głównie młodzi ludzie od 13 roku życia. Co działo się podczas tych niezwykłych dwunastogodzinnych rekolekcji?
— Witamy wszystkich z portalu niewyspani.pl, bo widzę, że niektórzy o drugiej w nocy wstawali. Jechali całą noc — takim hasłem przywitał wszystkim Marcin Jakimowicz, pierwszy gość dużej sceny.
M. Jakimowicz, redaktor Gościa Niedzielnego przypomniał historię Egiptu, któremu Bóg błogosławił ze względu na Józefa. — Bóg mówi: „Mogę błogosławić cały kraj ze względu na jedną osobę. Mogę błogosławić całe miasto ze względu na ciebie. Ty mi wystarczysz”. — dodał też, że często słyszy — „Ja się nie nadaję. Nie jestem godny”. To znajdźcie na tym stadionie jedną osobę, która jest godna. — powiedział Marcin Jakimowicz.
Pomiędzy czasem słowa, ze sceny rozbrzmiewały dźwięki muzyki chrześcijańskiej. Na scenie wystąpili m.in.: TGD, Wyrwani z Niewoli, ks. Kuba Bartczak, Bęsiu czy Full Power Spirit.
— Ja chcę wziąć to pokolenie dla siebie — powiedział o słowie, które otrzymał od Pana Boga na te wydarzenie Marcin Zieliński, kolejny mówca dużej sceny.
Co chwilę przypominał, że nie chodzi o to, kim jesteśmy. — Kiedy patrzysz na swoje życie, nie patrz na to, czy jesteś wielki; czy ci wyszło, bo studia skończyłeś; ile masz doktoratów; ile masz tytułów. Spytaj siebie w sercu, czy wierzysz w to, że Bóg może się tobą posłużyć. Bo dzisiaj Bóg mówi do Ciebie: „Ja chcę to uczynić”.
Jak utrzymać ogień? Na to pytanie przez całe stadionowe rekolekcje starali się odpowiedzieć obecni goście.
– Czy znasz Go? Czy Go spotykasz? Czy słyszysz, jak mówi do ciebie po imieniu? – pytał młodych biskup Edward Dajczak. Przypomniał, że nie da się znać Jezusa „ze słyszenia” — bo wszyscy wiedzą coś o Nim, o chrześcijaństwie. Znać Jezusa to znaczy spotkać Go. Jak Go spotkać? Trzeba szukać, zadawać pytania — podkreślił biskup E. Dajczak, przypominając, że Bóg chce z nami nawiązać imienną, osobistą i jedyną w swoim rodzaju relację.
Rekolekcje odbywały się w łączności z synodem biskupów w Rzymie, poświęconym młodzieży. Biskup Grzegorz Ryś, który uczestniczył w synodzie w Watykanie, nagrał dla uczestników film z nauczaniem. — Każdy z nas od momentu chrztu jest świątynią Duch Świętego, dzieckiem Boga, którym czyni nas Duch Święty. Chrzest jest tym wydarzeniem inicjalnym, a potem jest te ciągłe wezwanie: stań się, kim jesteś, otwórz się na pełnię Ducha Świętego w sobie — mówił na nagraniu biskup G. Ryś. Zauważył też, że świętość to jest pełna otwartość na dary Boga, całym sercem, całą duszą, ze wszystkich sił, całym umysłem. — Pan Bóg idzie na całość i odpowiedź ze strony człowieka musi być na całość, w Duchu Świętym idziemy na całość — przypomniał nieobecny biskup, dając do zrozumienia obecnym, że to wydarzenia to tylko pierwszy krok w utrzymaniu tego ognia.
— Tydzień temu nauczałam na Ukrainie. Kilka tysięcy osób było głodnych Boga. Tu na stadionie widzę to samo. Jedną jednak jest rzeczą pokazać prawdziwe oblicze Ewangelii, a drugą utrzymać ich w tym ogniu. Dlatego jako świeccy misjonarze ICPE Misja Polska od 7 lat prowadzimy rekolekcje po całej Polsce. Uczymy podstaw wiary, które pomagają utrzymać ten zapał. I widzimy efekty — mówiła doktor teologii Anna Saj, jeden z gości specjalnych Stadionu młodych. — Często spotykam młodych ludzi, którzy nie wiedzą, kim są. Nie znają swojej wartości. Nikt im nie powiedział, że Bóg Ojciec to Abba, czyli po prostu ich Tata — zauważyła Anna Saj. W przeciągu trzech dni rekolekcji wracają przemieni. Wracają wolni od depresji, poczucia niskiej samooceny — opowiadała dr Anna Saj, organizator spotkań kobiet katolickich Magnificat, a poza tym mówca Weekendowych Szkół oraz matka szóstki dzieci. Twierdzi ona, że każde z nich — a niektóre już nawet ze swoimi dziećmi — są gorące dla Boga i aktywnie uczestniczy w Instytucie Ewangelizacji Świata ICPE Misja Polska pod nazwą Armia Dzieci.
Dwunastogodzinne rekolekcje pod nazwą Stadion młodych zebrały — według organizatorów — ok. 40 tys. osób z całej Polski. Byli to głównie młodzi ludzie od 13 roku życia. Połowa to zgłoszenia indywidualne, było również bardzo dużo grup zorganizowanych, m.in. przez katechetów oraz rodzin z dziećmi.
Na płycie stadionu ustawiono ogromną scenę w kształcie krzyża, wokół której zgromadzili się uczestnicy wspólnej modlitwy. Spotkanie rozpoczęło się w samo południe spektakularnym przejazdem na motorach, po płycie stadionu, grupy 20 sióstr zakonnych.
Uczestnicy wysłuchali 5 konferencji m.in.: Marcina Jakimowicza, abp. Grzegorza Rysia, Marcina Zielińskiego.
O godz. 19 odprawiona została Eucharystia, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił biskup Edward Dajczak. Na stadionie było obecnych ponad sześciuset kapłanów.
Poza modlitwą młodzież uczestniczyła w wielu koncertach, które odbywały się na płycie głównej stadionu. Każdy mógł również znaleźć coś dla siebie w oddali od tłumów w Strefie Słowa lub Strefie Inspiracji. Tam przez cały czas spotkania można było spotkać, posłuchać m.in. o. Jose Maniparambila, ks. Dominika Chmielewskiego, dr Annę Saj, Patrycję Hurlak, Henryka Krzoska, Adama Woronowicza, ks. dr. Tomasza Bielińskiego, Dominikę Figurską, ks. dr. hab. Piotra Kieniewicza i wielu innych.
Całość spotkania można ponownie obejrzeć na stronie dobremedia.org.
Potwierdzam! Było cudownie. To był niezapomniany czas! Apropo wspomnianej dr Anny Saj - najbliższe rekolekcje z nią i Armią Dzieci odbędą się w Krakowie 27 i 28 października! Już nie mogę się doczekać :) Info z https://szkoladucha.pl