Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Zdrowie

Studenci AGH wspierają działalność krakowskiego sanepidu

 fot. materiały prasowe

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie działalność rozpoczęło Centrum Wsparcia Sanepidu. Choć funkcjonuje od nieco ponad tygodnia w jego pracę zaangażowało się już prawie 70 studentów uczelni.

Inicjatywa, którą jako wolontariusze wsparli studenci AGH, ma na celu przede wszystkim pomoc w działaniu Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie w zakresie zbierania i przetwarzania informacji. Pomysł stworzenia takiej jednostki zrodził się na początku września, a obecne nasilenie pandemii koronawirusa spowodowało, że rozpoczęło się jego wdrażanie na prośbę sanepidu.

- Uczelnia zapewnia infrastrukturę, a Uczelniana Rada Samorządu Studentów AGH koordynuje harmonogram pracy wolontariuszy. Wszystkie wykonywane prace odbywają się pod nadzorem pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wolontariusze pracują na rzecz sanepidu, na takich samych zasadach jak pracownicy tej jednostki, to jest z zapewnieniem ochrony danych osobowych osób, do których mają dostęp - opisuje Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik AGH.

Jak dodaje, studenci musieli przejść odpowiednie szkolenia, związane z bezpiecznym przetwarzaniem danych osób zgłaszających się do służb sanitarnych. Podkreśla przy tym, że wolontariusze mają na terenie uczelni zapewnione odpowiednie warunki do pracy podczas wykonywanych czynności.

- Pomieszczenia są właściwie przystosowane do przebywania w nich kilku osób oraz wyposażone w niezbędne środki ochrony osobistej. Do zadań wolontariuszy należy m.in. telefoniczne informowanie ludzi o wynikach testu i kwarantannie czy prowadzenie ewidencji gromadzonych danych. Solidność działań studentów bardzo dobrze oceniają pracownicy sanepidu - zapewnia.

Zespół prowadzi działania w Centrum Energetyki AGH przy ul. Czarnowiejskiej 36, w salach komputerowych, w których wolontariusze zajmują się przetwarzaniem informacji napływających do sanepidu. Choć Centrum Wsparcia Sanepidu AGH działa dopiero tydzień to w jego pracę zaangażowało się już prawie 70 studentów.

- Bardzo nas cieszy, że zgłosiło się tak wiele osób w tak krótkim czasie. To pokazuje ich odpowiedzialność oraz to, że problemy związane z pandemią nie są im obojętne i chcą się włączyć w walkę z nią na tyle, na ile potrafią, godząc to jednocześnie z uczelnianymi obowiązkami - ocenia Żmuda-Muszyńska.

Studenci pomagają sanepidowi w trybie zmiennym, z uwzględnieniem własnej dostępności czasowej. Do odbywania zajęć online studenci mają wyznaczone dodatkowe pomieszczenia.

- Studenci zainteresowani wolontariatem na rzecz sanepidu mogą zgłaszać się do Uczelnianej Rady Samorządu Studentów AGH. Serdecznie zapraszamy, aby wesprzeć szeregi Centrum Wsparcia Sanepidu wobec nasilającej się z dnia na dzień pandemii - zachęca Żmuda-Muszyńska.

Warto dodać, że w ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie specjaliści z zakresu informatyki z Katedry Informatyki AGH z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji oraz Centrum Rozwiązań Informatycznych AGH, podejmą się audytu używanych przez sanepid narzędzi informatycznych, w celu zaproponowania zmian usprawniających pracę tej instytucji.

Oceń treść:
Źródło:
;