Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Pod oknem

Studenci i pracownicy UPJPII u swego Patrona

statua świętego jana pawła drugiego na placu przed sanktuarium fot. Krzysztof Petela Statua św. Jana Pawła II autorstwa Władysława Dudka

Jak co roku wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przed uroczystościami inaugurującymi kolejny rok akademicki 2017/2018 udała się na tradycyjną pielgrzymkę, która odbyła się 3 października.

 

Trzeci rok z rzędu (wcześniej pielgrzymowano do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej) spotkanie miało miejsce w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach. To spotkanie środowiska akademickiego UPJPII, którego nadrzędnym celem jest wspólna modlitwa i prośba o opiekę głównego patrona Uniwersytetu – św. Jana Pawła II oraz św. Królowej Jadwigi, św. Jana Kantego, błogosławionych męczenników z Peru - Zbigniewa i Michała.

Z początku, bo jakże mogło być inaczej, wybrany na nową kadencję Samorząd Studencki powitał studentów I roku, a należy zaznaczyć, że w tym roku do bram uczelni zapukało więcej młodych ludzi, niż zdarzało się to w ostatnich latach. Po powitaniu wszystkich przez rektora ks. prof. dra hab. Wojciecha Zyzaka, dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII ks. prof. dr hab. Jacek Urban w wykładzie „Kardynał Karol Wojtyła o miejscu i znaczeniu św. Jadwigi królowej” postarał się odpowiedzieć na pytanie rozpoczynające jedno z kazań Karola Wojtyły (wygłoszone 11 maja 1974 roku) - „ Dlaczego Jadwiga jest nam tak bardzo droga? Na pewno każdy z nas nosi w swoim sercu własną odpowiedź na to pytanie”. Ks. Jacek Urban podzielił się więc własną refleksją bazującą na swojej wiedzy i doświadczeniu historyka. „Okres rządów królowej Jadwigi i Jagiełły to postępujący proces unifikacji, centralizacji, troski o bezpieczeństwo i rozwój” – mówił –  „To ona z mężem doprowadziła do odrodzenia instytucji, bez której niemożliwy byłby rozwój Polski” – podkreślał mówiąc o odrodzeniu Akademii Krakowskiej. A odwołując się do słów ks. kard. Karola Wojtyły, który pytał: „Czy patrząc w serce rozpoznajemy w sobie jakąś część tego duchowego dziedzictwa, które z niej się wywodzi?”, zakończył swój wykład słowami: „Na to pytanie szukamy odpowiedzi tu w sanktuarium św. Jana Pawła II, na początku nowego roku akademickiego. Wtedy idziemy za Jadwigą i za Janem Pawłem II, gdy nie zatrzymujemy się nad tym co jest, ale gdy rozszerzamy serca i umysły nasze, gdy ufając Bogu - przekraczamy nasze ludzkie słabości, lęki i uprzedzenia”. 

Z kolei o. Grzegorz Prus OSPPE, rektor WSD Ojców Paulinów w swojej homilii odnoszącej się do obchodzonych w tym roku rocznic maryjnych mówił o „zdumiewającym i niepojętym” życiu Matki Bożej przy Chrystusie, o szczególnym umiłowaniu Jej przez św. Jana Pawła II: „Te dwa kierunki drogi wiodącej przez Maryję: zstąpienia Boga do ludzi i wstępowania ludzi do Boga, były obecne w myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II.(…) Trzeba  nam być mocno w rękach Maryi! Niech to wezwanie naszego Patrona, Karola Wojtyły – św. Jan Pawła II, nam towarzyszy, niech nas porusza, niech nas inspiruje!”.

Kończąc Mszę św. rektor UPJPII złożył podziękowania na ręce nowego rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie – ks. prof. dr. hab. Janusza Mastalskiego, zarazem prorektora od spraw studenckich UPJPII za pięknie przygotowaną liturgię przez alumnów, szczególnie podkreślił piękny udział w uroczystości chóru uniwersyteckiego „Psalmodia”. Po Mszy św. klerycy z afiliowanych seminariów poprowadzili modlitwę różańcową, zakończoną gromkim odśpiewaniem pieśni „Z dawna Polski tyś Królową Maryjo…”.

Oceń treść:
Źródło:
;