Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla

Wydarzenia: Światowy Dzień Autyzmu

Pod oknem

Studenci pokolędowali z kard. Dziwiszem

 fot. Łukasz Kaczyński

Wyjątkowość atmosfery, jedność akademicka, łamanie opłatkiem przy przepięknych aranżacjach znanych i mniej znanych kolęd – tak w skrócie można opisać to, co wydarzyło się wczorajszego wieczoru w kolegiacie św. Anny w Krakowie, gdzie odbyło się coroczne kolędowanie duszpasterstw akademickich z kard. Stanisławem Dziwiszem.

 

Zwracając się do przybyłych kard. Dziwisz przyznał, że widzi młodzież, która przyjmuje wiarę świadomie i stara się pogłębić znajomość Ewangelii. Podziękował zgromadzonym, że chcą uwielbiać Boga, który stał się człowiekiem, że chcą poznawać Jego prawdę i żyć według Jego wskazań. Zwrócił uwagę, że studenci przywitali go jako „ojca Stanisława”.

„Tam, gdzie jest ojciec, tam jest też rodzina. Dzisiaj stanowimy jedną rodzinę Kościoła krakowskiego, niezależnie od tego czy mieszkacie stale w Krakowie czy przybyliście tu zdobywać wiedzę z różnych części Polski. Stanowimy jedną rodzinę, by podzielić się opłatkiem, by okazać drugiemu życzliwość” – mówił.

Metropolita krakowski przypomniał zebranym o trwającym Roku Miłosierdzia oraz zachęcił do aktywnego angażowania się w przygotowania, a później przebieg Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Powiedział, że Kraków jest wyjątkowym miastem, gdzie Jezus objawił orędzie o Bożym miłosierdziu za pośrednictwem św. Faustyny i św. Jana Pawła II.

„Opatrzność wzywa młodzież z całego świata, by przejęła iskrę o Bożym miłosierdziu z Krakowa i zaniosła ją do wszystkich krajów. Liczę bardzo, że młodzież polska im w tym dopomoże. To wam kładę na serce. Bo ta sprawa jest to wyzwanie ogromnie ważne i dotyka wszystkich w Polsce. By orędzie miłosierdzia Bożego głosić w całym świecie” – uwrażliwiał.

Hierarcha wyraził wdzięczność za studencką inicjatywę „Szpitala domowego”, która według niego moralnie przygotowuje miasto na wielkie święto młodych w lipcu. „Trzeba przybyłej młodzieży ukazać to, co najpiękniejsze w Krakowie – wielką kulturę, ale także i świętość. Ogromną litanię krakowskich świętych. Ostatnio przybyło nam dwóch franciszkańskich męczenników z Peru. Młodych ludzi, którzy oddali własne życie, głosząc Ewangelię życia” – uwrażliwiał.

Na zakończenie kard. Dziwisz poprosił studentów, by byli świadkami Jezusa Chrystusa, głosząc swoim życiem radość Ewangelii. „Macie swoje plany życiowe i marzenia – życzę wam, aby to się spełniło. Niech Jezus, który się narodził i przyniósł nam dobroć i łaskę, ogarnie swoją miłością wszystkich z krakowskiej wspólnoty akademickiej” – powiedział.

Po wygłoszeniu słowa pasterskiego kardynał Dziwisz pobłogosławił opłatki, którymi podzielił się ze studentami, a następnie odbyło się wspólne kolędowanie, które prowadziły schole poszczególnych duszpasterstw akademickich.

Wyjątkowość spotkania podkreślili przybyli studenci. „Myślę, że jest to taki niezwykły czas atmosfery świątecznej, kiedy w jedności duszpasterstw akademickich z naszego miasta możemy wychwalać Nowonarodzonego oraz łamać się opłatkiem, co przecież bardzo łączy” – powiedziała Ela z DA kolegiaty św. Anny. „Dla mnie to też taka śpiewana forma modlitwy o pomyślność nadchodzącej sesji” – przyznała z kolei Paulina z DA Pijarów.

„To nasze spotkanie to przedłużenie uczty wigilijnej z domów rodzinnych, które się rozszerza na rodzinę akademicką, gdzie także jest ojciec – ks. kardynał jako ojciec diecezji. Dla wielu tych młodych ludzi duszpasterstwa akademickie są drugim domem, czasem pierwszym – oni po prostu chcą ze sobą pobyć oraz wspólnie się pomodlić i ucieszyć z narodzin Jezusa Chrystusa” – podsumował wydarzenie ks. Dariusz Talik, diecezjalny duszpasterz akademicki.

Źródło:
;