Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Prasa

Styczniowe "W drodze" o grze kłamstw

„Kłamstwo i realnie wynikające z niego zło coraz częściej przestają nas uwierać” – zauważa w artykule wstępnym styczniowego miesięcznika „W drodze” redaktor naczelny pisma ojciec Roman Bielecki.

 

Serialowy doktor House mawiał: „Wszyscy kłamią”, i wygląda na to, że miał rację. Bo kłamią nie tylko „oni” – politycy, eksperci, specjaliści od reklamy, ale kłamiemy także my – koloryzując, plotkując czy chowając się za różnymi maskami. W nowym miesięczniku „W drodze” filozof i coach Dariusz Duma w rozmowie z Anną Sosnowską demaskuje społeczne zjawisko porozumienia w kłamstwie i odpowiada na pytanie, komu dziś można ufać, a komu nie. Dominikanin Janusz Pyda w tekście „Inflacja słów” wyjaśnia, co wspólnego z kłamstwem mają plotka, obmowa i oszczerstwo. Natomiast psychoterapeutka Agnieszka Iwaszkiewicz udowadnia, jak wiele prawdy jest w stwierdzeniu, że ciało nigdy nie kłamie.

Kolejny blok tekstów traktuje o spełnieniu. Pragnienie spełnienia nosi w sobie niemal każdy, ale każdy ma także doświadczenie mniej lub bardziej bolesnych braków. Jak pogodzić ze sobą te rzeczywistości? – odpowiedź znajdziemy w rozmowie Katarzyny Kolskiej z psychoterapeutką Barbarą Smolińską. Z kolei Paulina Wilk zastanawia się, „Jaka siła ściąga ludzi ku pesymistycznym interpretacjom własnego losu? Co powoduje, że cierpiętnictwo i marudzenie przychodzą bez wysiłku – jakby stanowiły część naszej natury?”. Wacław Oszajca SJ podejmuje się odpowiedzi na jeszcze trudniejsze, ale niezwykle frapujące pytanie: Czy Jezus był człowiekiem spełnionym?

W styczniowym „W drodze” czytelnicy znajdą również dwa teksty porządkujące wiedzę na temat islamu, który dziś jednoznacznie kojarzy się z religią strachu. Prof. Janusz Danecki, islamista i arabista z  Uniwersytetu Warszawskiego, pokazuje korzenie i mechanizmy współczesnego fundamentalizmu muzułmańskiego. Natomiast Anna Wilczyńska wyjaśnia „kłopotliwe słowa” związane z islamem, takie jak dżihad, szariat czy kalifat.

W „Pytaniach w drodze” Mateusz Przanowski OP tym razem podejmie temat pacierza i modlitwy własnymi słowami. Wielu katolików zastanawia się bowiem, która z tych form jest lepsza i bardziej „zaawansowana”.

Od stycznia do grona stałych felietonistów miesięcznika „W drodze” dołącza Szymon Hołownia. Na początek w rubryce „Woda i ręcznik” tekst o przejmującym spotkaniu publicysty z osobami chorymi na trąd i ważnej życiowej lekcji płynącej z tego doświadczenia.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes.

 

Źródło:
;