Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Aktywnie

Sukces tegorocznego Biegu Dobroczynności Veritatis Splendor

 fot. Łukasz Kaczyński

18 maja rozpoczęła się kolejna edycja Biegu Dobroczynności Veritatis Splendor, który organizuje Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro-Run. W wydarzeniu, które w tym roku nie odbywa się tradycyjnie w Wadowicach, ale ma bardziej wirtualny charakter, wzięło już udział ponad 400 osób.

- Co roku w wydarzeniu w rodzinnym mieście św. Jana Pawła II brało udział średnio 150-200 osób. Widzimy, że możliwość pobiegnięcia w dowolnym miejscu zwiększyła zainteresowanie biegiem i z dnia na dzień przybywa coraz więcej osób, które przesyłają nam swoje czasy i pokonane dystanse. Zgłoszenia nadchodzą z całej Polski, ale i z zagranicy, na przykład ze Stanów Zjednoczonych - opisuje Jacek Urbanowicz ze Stowarzyszenia Pro-Run.

Do wyboru są dwa dystanse - 5 i 10 km. Każdy z uczestników biegu ma we własnym zakresie wykonać pomiar czasu i przebytego dystansu. Organizatorzy przygotowali unikatowe medale i koszulki z logo okolicznościowym, które nawiązują do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. 

Celem wydarzenia jest jednocześnie zachęta do aktywności fizycznej, jak i szerzenie idei dobroczynności. - Uczestnicy będą mogli się włączyć w wysiłki pokonania ogólnoświatowej epidemii koronawirusa. 5 złotych z każdej opłaty startowej na bieg główny zostanie przekazane organizacji, która prowadzi lub wspiera działania  przeciw koronawirusowi - opisuje Stanisław Proszek, koordynator biegu z ramienia Instytutu.

Każdy, dla kogo dwa podstawowe dystanse są zbyt wymagające, może wziąć udział w biegu symbolicznym, gdzie dystans, czas i sposób pokonania odległości nie mają znaczenia. Wszyscy uczestnicy otrzymują elektroniczny numer startowy oraz dyplomy.

Na facebookowym profilu wydarzenia wciąż pojawiają się nowe zdjęcia z pokonywania przez kolejnych uczestników biegowych ścieżek. - Papież Polak był i wciąż jest dla mnie kimś ważnym! Biegnąc, słuchałam jego ulubionej pieśni, czyli “Barki” oraz hymnu nagranego specjalnie na okazję jubileuszu urodzin Ojca Świętego. Towarzyszyły mi więc niesamowite emocje, a zarazem pełne skupienie. A teraz czekam na wspaniały medal - przyznaje Sandra Gąska.

Z kolei ks. Rafał Kowalski wskazuje, że bieg to walka z samym sobą, swoimi słabościami i mobilizacja do kolejnych treningów. - Ten bieg to również niesienie treści, które są mi bliskie, a które wiążą się z życiem i nauczaniem św. Jana Pawła II. W aktywności sportowej od lat dostrzegam ogromny nośnik ewangelizacji i głoszenia wartości, którymi żyje. Podsumowując: same korzyści - podkreśla kapłan.

Bieg Dobroczynności Veritatis Splendor stanowi część Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, przyznawanej osobom, wyróżniającym się szczególnymi zasługami na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym oraz kierującym się w swoim życiu i działalności nauką papieża Polaka. W tegorocznej edycji wydarzenia można wziąć udział do 16 października.

Jak zaznaczono w regulaminie, celem inicjatywy jest propagowanie dobroczynności przez aktywność sportową, samodoskonalenie własnej osoby przez odkrywanie moralnej wartości swoich czynów, przybliżanie osoby i nauczania św. Jana Pawła II oraz promocja wspomnianej wyżej nagrody. Szczegółowe informacje o biegu oraz o sposobie zapisów dostępne są na stronie www.biegdobroczynnosci.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;