Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana

Wydarzenia: Dzień Górnika - Barbórka

Aktywnie

Sukces tegorocznego Biegu Dobroczynności Veritatis Splendor

 fot. Łukasz Kaczyński

18 maja rozpoczęła się kolejna edycja Biegu Dobroczynności Veritatis Splendor, który organizuje Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro-Run. W wydarzeniu, które w tym roku nie odbywa się tradycyjnie w Wadowicach, ale ma bardziej wirtualny charakter, wzięło już udział ponad 400 osób.

- Co roku w wydarzeniu w rodzinnym mieście św. Jana Pawła II brało udział średnio 150-200 osób. Widzimy, że możliwość pobiegnięcia w dowolnym miejscu zwiększyła zainteresowanie biegiem i z dnia na dzień przybywa coraz więcej osób, które przesyłają nam swoje czasy i pokonane dystanse. Zgłoszenia nadchodzą z całej Polski, ale i z zagranicy, na przykład ze Stanów Zjednoczonych - opisuje Jacek Urbanowicz ze Stowarzyszenia Pro-Run.

Do wyboru są dwa dystanse - 5 i 10 km. Każdy z uczestników biegu ma we własnym zakresie wykonać pomiar czasu i przebytego dystansu. Organizatorzy przygotowali unikatowe medale i koszulki z logo okolicznościowym, które nawiązują do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. 

Celem wydarzenia jest jednocześnie zachęta do aktywności fizycznej, jak i szerzenie idei dobroczynności. - Uczestnicy będą mogli się włączyć w wysiłki pokonania ogólnoświatowej epidemii koronawirusa. 5 złotych z każdej opłaty startowej na bieg główny zostanie przekazane organizacji, która prowadzi lub wspiera działania  przeciw koronawirusowi - opisuje Stanisław Proszek, koordynator biegu z ramienia Instytutu.

Każdy, dla kogo dwa podstawowe dystanse są zbyt wymagające, może wziąć udział w biegu symbolicznym, gdzie dystans, czas i sposób pokonania odległości nie mają znaczenia. Wszyscy uczestnicy otrzymują elektroniczny numer startowy oraz dyplomy.

Na facebookowym profilu wydarzenia wciąż pojawiają się nowe zdjęcia z pokonywania przez kolejnych uczestników biegowych ścieżek. - Papież Polak był i wciąż jest dla mnie kimś ważnym! Biegnąc, słuchałam jego ulubionej pieśni, czyli “Barki” oraz hymnu nagranego specjalnie na okazję jubileuszu urodzin Ojca Świętego. Towarzyszyły mi więc niesamowite emocje, a zarazem pełne skupienie. A teraz czekam na wspaniały medal - przyznaje Sandra Gąska.

Z kolei ks. Rafał Kowalski wskazuje, że bieg to walka z samym sobą, swoimi słabościami i mobilizacja do kolejnych treningów. - Ten bieg to również niesienie treści, które są mi bliskie, a które wiążą się z życiem i nauczaniem św. Jana Pawła II. W aktywności sportowej od lat dostrzegam ogromny nośnik ewangelizacji i głoszenia wartości, którymi żyje. Podsumowując: same korzyści - podkreśla kapłan.

Bieg Dobroczynności Veritatis Splendor stanowi część Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, przyznawanej osobom, wyróżniającym się szczególnymi zasługami na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym oraz kierującym się w swoim życiu i działalności nauką papieża Polaka. W tegorocznej edycji wydarzenia można wziąć udział do 16 października.

Jak zaznaczono w regulaminie, celem inicjatywy jest propagowanie dobroczynności przez aktywność sportową, samodoskonalenie własnej osoby przez odkrywanie moralnej wartości swoich czynów, przybliżanie osoby i nauczania św. Jana Pawła II oraz promocja wspomnianej wyżej nagrody. Szczegółowe informacje o biegu oraz o sposobie zapisów dostępne są na stronie www.biegdobroczynnosci.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;