Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina

Wydarzenia: Światowy Dzień Żółwia

Kulturalnie

Superfestiwal EtnoKraków wystartował!

 fot. Michal Ramus / michalramus.com

W niedzielę 5 lipca w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbył się koncert Visegrad Circles, który oficjalnie rozpoczął superfestiwal EtnoKraków. Koncert ten stanowił inaugurację 17. edycji festiwalu Rozstaje / Crossroads, jednego z dwóch przeglądów – obok 36. Euroradio Folk Festival – składających się na tegoroczne krakowskie święto muzyki etnicznej. W ciągu najbliższych dni w stolicy Małopolski wystąpi ponad 200 muzyków z 40 różnych krajów świata. Kraków stał się na tydzień europejską stolicą world music!

 

Entuzjastycznie przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność koncert Visegrad Circles, z udziałem tria Agaty Siemaszko, węgierskiego zespołu Buda Folk Band oraz projektu Archipelag/Kraków Joanny Słowińskiej, poprzedziły Targi Instrumentów w Starej Zajezdni Kraków. Dużą atrakcją Targów były odbywające się w ich trakcie prezentacje i mini-warsztaty. Późnym wieczorem w tym samym miejscu odbyła się Noc Tańca z udziałem m.in. słowackiej kapeli Muzička.

Drugi dzień superfestiwalu EtnoKraków rozpoczął się już w samo południe. W poniedziałek 6 lipca od godziny 12:00 w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli warsztaty muzyczne dla dzieci i rodziców poprowadziła Ania Broda. Po południu odbyły się dwie sesje warsztatów tańców tradycyjnych – polskich (od godziny 16:30 w Starej Zajezdni Kraków) z udziałem Kapeli na Krzywych Dźwiękach oraz południowowłoskich (od godziny 18:00 w Żydowskim Muzeum Galicja) z Bandą Corapi.

Dwa koncerty podczas drugiego dnia festiwalu – plenerowy i klubowy – da kapela Bum Bum OrKestar, jeden z laureatów tegorocznej edycji Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja. Pierwszy z koncertów rozpoczął się na Placu Nowym o godzinie 16:00 (Dach Okrąglaka, wstęp wolny), drugi – w klubie Alchemia o godzinie 21:00. O godzinie 22:00 w Starej Zajezdni Kraków odbędzie się koncert włoskiego zespołu Banda Corapi, a po nim Noc Tańca z udziałem Włochów, młodych muzyków z Bum Bum Orchestar oraz innych wykonawców.

Bilety na poszczególne wydarzenia w cenach od 20 do 80 złotych są dostępne na poratlu Eventim.pl (www.bit.ly/EK_tickets) oraz w punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków.

Organizatorami superfestiwalu EtnoKraków są Polskie Radio we współpracy z Europejską Unią Nadawców (EBU), Stowarzyszenie Rozstaje oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Miastem Kraków.

;