Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Wspomnienia

Sutanna z kroplą krwi i piuska w Jarosławiu

 fot. Piotr Tumidajski

W kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu odbyła się dziś uroczystość instalacji relikwii bł. Jana Pawła II - fragmentu sutanny papieża z kroplą krwi, ofiarowane od kard. Stanisława Dziwisza oraz piuski Ojca Świętego, podarowanej przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego.

 

Mszy św. przewodniczył metropolita lwowski abp Mokrzycki, były sekretarz Jana Pawła II. W homilii podkreślał on rozmodlenie papieża-Polaka. „Kontakt z nim zbliżał do Pana Boga. Człowiek zostawał niejako wciągnięty w tajemnicę obecności Bożej - mówił arcybiskup. - Wiele razy spotykałem ludzi, którzy podkreślali, że promieniowało od niego światło. Wszystko to płynęło z głębi jego zjednoczenia z Bogiem przez modlitwę. Nie dzielił swojego czasu na zajęcia i modlitwę. Jego całe życie było modlitwą”.

Abp Mokrzycki zaznaczył, że szczególnie bliski sercu bł. Jana Pawła II był kult Matki Bożej i pielgrzymowanie do sanktuariów Maryjnych. „Na zakończenie każdego dnia szedł do kaplicy i śpiewał Apel Jasnogórski. Potem szedł do swojej sypialni i przy wygaszonym świetle krótko się modlił, a potem błogosławił Rzym, Włochy i cały świat. Każdego dnia pamiętał o nas wszystkich” – powiedział abp Mokrzycki.

Podkreślał, że papieża cechowało zatroskanie o sprawy wszystkich ludzi, stąd jego nauczanie o obronie życia, o prawie do pracy, wolności, godności. „Szczególną troską obejmował dzieci, młodzież, chorych i cierpiących. Nie lekceważył nikogo” – przypomniał metropolita lwowski.

Eucharystię poprzedziło świadectwo mężczyzny uzdrowionego w 2007 r. za sprawą modlitwy za pośrednictwem Jana Pawła II.

Relikwie bł. Jana Pawła II zostały umieszczone w specjalnym relikwiarzu w kaplicy Miłosierdzia Bożego w kościele pw. Chrystusa Króla.

Źródło:
;