Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Uroczystości

 fot. Bergognone

5 lutego Kościół wspomina św. Agatę - żyjącą w III wieku dziewicę i męczennicę.

 
Jej imię moglibyśmy przetłumaczyć jako „dobra” (z języka greckiego). Św. Metody z Sycylii mówił o niej: "Dobroć Agaty odpowiada imieniu i samej rzeczywistości; Agata z powodu wspaniałych czynów szczyci się dobrym imieniem, ale i ono samo wskazuje na takie właśnie jej czyny. [...] Swoim przykładem poucza, by wszyscy ludzie nie zwlekając wraz z nią podążali ku prawdziwemu Dobru, którym jest sam Bóg".

O jej życiu dowiadujemy się z pochodzących z V wieku Akt męczeństwa. Według tradycji Agata urodziła się w arystokratycznej rodzinie w Katanii na Sycylii ok. 235 roku. Po przyjęciu chrztu postanowiła żyć w dziewictwie.

Była kobietą o wyjątkowej urodzie, o jej rękę ubiegał się namiestnik Sycylii. Gdy Agata odrzuciła go, została oddana do domu rozpusty. Zdołała jednak ustrzec swojej niewinności. Doświadczenie to nie odwiodło Agaty od wiary. Została więc skazana na tortury, okaleczono ją, a następnie wrzucono na rozżarzone węgle. Śmierć męczeńską poniosła za panowania cesarza Decjusza w 251 roku.

Zaraz po śmierci Agata otoczona została wielką czcią. W rok po jej śmierci rozpalona lawa sycylijskiego wulkanu zagrażała miastu. Mieszkańcy Katanii prosili św. Agatę o pomoc i posłużyli się jej welonem dla powstrzymania ognistej lawy. Miasto zostało uratowane.

Jej imię umieszczone zostało w Kanonie rzymskim. Św. Agata jest patronką Sycylii, miasta Katanii oraz ludwisarzy. Wzywana przez kobiety karmiące oraz w chorobach piersi.

Źródło:
;