Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Świat

Św. Benedykt pokazuje Europie, jak odzyskać pokój: przez Chrystusa

 fot. Fresk Fra Angelico przedstawiający św. Benedykta z Nursji

Św. Benedykt mówi nam, że nie zaznamy pokoju, dopóki nie otworzymy drzwi Chrystusowi – przypomina ks. Fabrizio Messina Cicchetti, dyrektor biblioteki św. Scholastyki w Subiaco. Dziś przypada liturgiczne wspomnienie św. Benedykta. Ogłaszając go patronem Europy, Paweł VI nazwał go zwiastunem pokoju.

 

Ks. Cicchetti podkreśla jednak, że dla św. Benedykta pokój to nie abstrakcyjne pojęcie, lecz konkretny cel, do którego dochodzi się, szukając Chrystusa. To przesłanie jest aktualne również dzisiaj dla Europy pogrążonej w wojnie.

„Św. Benedykt rozpoczął swoją drogę bardzo osobistym poszukiwaniem Boga. Wyszedł na górę w Subiaco w poszukiwaniu Pana. Takie były jego pierwsze doświadczenia jako pustelnika. Jak wspomina św. Grzegorz Wielki, Benedykt żył sam ze sobą pod okiem Boga. Poszukiwanie Boga jest zatem poszukiwaniem pokoju. I już niebawem Benedykt ten sposób zaprowadzania pokoju przekazuje też swoim uczniom. Zapoczątkowuje bowiem pewien styl życia, według Ewangelii. Na tej górze Benedykt spotyka Chrystusa. (…) Prawdziwe dążenie do pokoju dla Europy, dla Ukrainy, Rosji i wszystkich zaangażowanych krajów w tę bezcelową rzeź polega więc na tym, by w Chrystusie na nowo odnaleźć źródło pokoju i światła. Tak, jak zrobił to św. Benedykt.“

Źródło:
;