Watykan
Św. Ireneusz Doktorem Kościoła? – pozytywna opinia kongregacji
Trwają przygotowania do ogłoszenia św. Ireneusza Doktorem Kościoła. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnym przedstawił dziś Papieżowi pozytywną opinię, którą wydali w tej sprawie uczestnicy sesji plenarnej tej dykasterii. Franciszek już w październiku zapowiedział, że chce uhonorować tego starożytnego biskupa Lyonu, nadając mu tytuł doktora jedności.
Jak przypomina w rozmowie z Radiem Watykańskim brat Élie Ayroulet, francuski patrolog z Katolickiego Uniwersytetu w Lyonie, św. Ireneusz dał początek teologii, jego pisma są pierwszą refleksją nad wiarą, w ścisłej łączności z czasami apostolskimi. Urodził się bowiem ok. 140 r. i był uczniem św. Polikarpa, który wyrósł u boku św. Jana Apostoła. Jego „Wykład nauki apostolskiej”, pokazuje nam w jaki sposób wiara była przekazywana w pierwszych pokoleniach chrześcijan aż do końca II w. – mówi brat Ayroulet.
„Wiara była przekazywana przez ustne nauczanie, była w istocie wiarą opowiedzianą w oparciu o Pismo Święte. «Wykład nauki apostolskiej» jest więc pierwszą katechezą dla dorosłych, którą przekazał nam Ireneusz – mówi papieskiej rozgłośni brat Ayroulet. – Za pośrednictwem Ireneusza niemalże dotykamy Jezusa, bo wciąż jesteśmy bardzo blisko w czasie. Czuje się, że jest coś bardzo żywego w jego pojmowaniu tradycji, która jest procesem, a nie ustalonym już zbiorem elementów. Trzeba też pamiętać, że Ireneusz kształtuje swe rozumienie wiary, czyli teologię, w polemice z gnostykami, którzy mieli wizję Boga bardzo odległego, transcendentnego, który znajduje się kompletnie poza historią ludzi. Ireneusz sprzeciwia się takiej koncepcji Boga całkowicie transcendentnego, kładzie nacisk na to, że Bóg rzeczywiście stał się ciałem w swym Słowie, w chwili Wcielenia.“