Imieniny: Marka, Jaroslawa, Wasyla

Wydarzenia: Dzień Sekretarki

Uroczystości

 fot. wikipedia.org

„Św. Leon I był wielkim promotorem pokoju. Ukazuje nam życie wiary, w którym uczymy się miłosierdzia” – mówił Benedykt XVI o jednym ze swoich poprzedników. Św. Leona Wielkiego Kościół wspomina w liturgii 10 listopada.

 

Przypomnieniu postaci „jednego z najważniejszych papieży” w dziejach Kościoła z drugiej połowy V wieku swoją katechezę poświęcił Benedykt XVI 4 marca 2008 r.

Św. Leon Wielki pochodził z Toskanii, doktor Kościoła, który ok. 430 r. został diakonem Kościoła rzymskiego. Wieść o wyborze na Tron Piotrowy zastała Leona w Galii w 440 r., gdzie „prowadził misję pokojową” na polecenie Galii Placydy, córki cesarza Teodozjusza I. Kryzysy władzy cesarza, ciągłe najazdy barbarzyńców, postępujące osłabienie Zachodu za życia Leona I „zmusiły Biskupa Rzymu do podjęcia działań w sprawach społecznych i politycznych, co przyczyniło się do wzrostu prestiżu i znaczenia stolicy rzymskiej” – przypomniał Benedykt XVI.

Papież przytoczył też dwa szczególne wydarzenia polityczne z udziałem Leona Wielkiego. W 452 r. spotkał się on w Mantui z przywódcą Hunów - Attylą i przekonał go do zakończenia wojny oraz do nieniszczenia południowych ziem Italii. To ważne wydarzenie pozostało wzorcowym znakiem pokojowych działań prowadzonych przez papieży” – zaznaczył obecny Biskup Rzymu. Mniej udane okazały się rozmowy z Wandalami, którzy w 455 r. oblegali Rzym. Ostatecznie papież wraz z duchowieństwem wyszedł ku najeźdźcom, błagając, by nie niszczyli oni miasta. Dzięki temu wstawiennictwu ocalono bazyliki Piotra, Pawła i Jana, w których schronienie znalazły liczne grupy rzymian.

Benedykt XVI podkreślił również, że to właśnie Leon Wielki był tym biskupem Rzymu, który akcentował prymat Piotrowy, ukazując, czym jest posługa jedności wśród Kościoła na Wschodzie i Zachodzie. Kiedy list papieża, utwierdzający wiarę w prawdziwe Bóstwo i Człowieczeństwo Jezusa Chrystusa, dotarł do Ojców Soboru Chalcedońskiego, mieli oni powiedzieć wspólnie, iż „Piotr przemówił przez usta Leona”.

„Papież Leon umiał być blisko ludu. To on związał liturgię z codziennym życiem chrześcijańskim” – podkreślił Ojciec Święty. Dodał, iż dziełem tego papieża było połączenie postu i jałmużny zwłaszcza w okresie 40 dni przed Wielkanocą, czyli Wielkiego Postu. Nauczał on, że liturgia nie jest wspomnieniem zdarzeń historycznych, ale ich aktualizacją i uobecnieniem. Św. Leon Wielki uczył, jak wiara powinna łączyć się z miłosierdziem, w służbie prawdzie i miłości dla pokoju wszystkich ludzi – zakończył swe nauczanie Benedykt XVI.

Źródło:
;