Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Świadkowie wiary

Św. Teresa z Lisieux, której Papież poświęcił niedawno adhortację, uczy zaufania

święta Teresa z lisieux fot. Celine Martin / wikipedia.org

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus pozostaje zawsze bliska sercu Papieża Franciszka. 15 października wyszła jego 7. adhortacja apostolska poświęcona właśnie tej postaci. Stanowi ona wielką inspirację dla chrześcijańskiego życia. „Pochwała wojowniczki” – taki tytuł nosi poświęcony świętej esej biograficzny autorstwa francuskiego pisarza Jeana de Saint-Chéron. Książka w przyszłym roku ma zostać wydana po włosku.

 

Wśród wielu tematów, do jakich można nawiązywać w postaci Teresy, Papież w tytule swojej adhortacji wyróżnił zaufanie. Dziennikarze Radia Watykańskiego rozmawiali o tym ze wspomnianym francuskim pisarzem. Zauważył on, iż sama święta miała tutaj wyzwanie do podjęcia, dorastała bowiem w kontekście, w którym w katechizmach końca XIX w. często krążyło fałszywe wyobrażenie Boga.

„Chodzi tu o Boga karzącego, religię skrupułów, a ona sama jako nastolatka była uwikłana w straszne skrupuły. Bardzo bała się piekła, bała się, że nie będzie mogła być szczęśliwa" - tłumaczy Jean de Saint-Chéron. W takiej sytuacji punktem zwrotnym dla Teresy było zrozumienie, że ufając Bożej miłości, która jest prawdziwym miłosierdziem, można przezwyciężyć swoje lęki i niepokoje. „Bez zaufania nie można kochać. Nie jest to zaproszenie do zaufania dla samego zaufania. Teresa mówi: «To właśnie zaufanie i tylko zaufanie musi prowadzić nas do miłości» - mówi francuski pisarz. - Świadomość, że jesteśmy kochani, pozwala nam oddać się bez lęku, bez strachu. (...). Zaufanie jest trudnym podbojem i walką, wymagającą aktu woli. Dlatego Papież chce nas do tego zachęcić".

Źródło:
;