Pod oknem
Świadectwo wiary i człowieczeństwa
Z Wawelu wyruszyła XXXVII Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej do Częstochowy. O tym, że jest ona wymownym świadectwem wiary i człowieczeństwa mówił do rozpoczynających trudy pątniczego szlaku abp Marek Jędraszewski.
Metropolita krakowski, nawiązując do Ewangelii o Przemienieniu Pańskim, zachęcił pielgrzymów, by na pątniczym szlaku dawali świadectwo prawdy o Jezusie Chrystusie. Porównał takie głoszenie do dawania świadectwa w czasach pierwszych chrześcijan.
"Kiedy już nie ma według wielu mędrców współczesnego świata miejsca na prawdę, kiedy głosi się jedynie postprawdę, gdzie liczą się jedynie tzw. narracje budowane na emocjach, uprzedzeniach, niekiedy bardzo skutecznie wzmacniane jeszcze przez media" - opisał porównując ich sytuację do współczesnego świata.
Hierarcha wymienił przy tym trzy znaki, którymi pielgrzymi mogą świadczyć o Jezusie Chrystusie. "Najpierw poprzez pielgrzymi trud. To nie jest kwestia emocji, zachwytów, uniesień czy zniechęceń, które są kwestią jedynie chwili. Wasz pielgrzymi trud wskazuje na inne wyższe i najbardziej istotne pokłady człowieczeństwa" - wskazał, przypominając, że jest to niewątpliwie jednoznaczna odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka do zejścia z kanapy.
Dodał, że nie może także zabraknąć modlitwy - i tej osobistej i tej we wspólnocie. "Nie ma życia prawdziwie głębokiego, które by nie było życiem modlitwy, bo ona otwiera nas na Boga" - stwierdził.
Arcybiskup wskazał, że bardzo istotnym elementem pielgrzymowania jest poczucie wspólnoty. "Wyrażanej przez uśmiech, drobny gest, uprzejmość, zachętę. Jest to także budowanie wspólnoty między wami pielgrzymami, a tymi wszystkimi, którzy zechcą was przyjąć do swych domów lub po drodze umocnić wasze zmęczone ciała wodą, napojem, pożywieniem, a przede wszystkim sercem" - tłumaczył.
Jak ocenił na tym właśnie polega doświadczenie Kościoła - wspólnoty wiary, nadziei i miłości i tylko tak można ten Kościół budować właściwie. Metropolita krakowski zachęcił pielgrzymów do wytrwałości na modliwie, powierzając im przy tym bardzo ważną intencję.
"Proszę was, abyście podczas tej wspólnej i osobistej modlitwy prosili również Boga za przyczyną naszej Matki za naszą ojczyznę - aby była zawsze wierna Bogu, krzyżowi i Ewangelii. Aby nie wyrzekła się nigdy swojej tożsamości, od samego początku budowanej na chrześcijańskiej wierze" - wezwał pątników.
"Wasze świadectwo trudu, modlitwy i wspólnoty niech będzie też świadectwem ukochania Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Idźćcie z Chrystusem do domu Matki pełni radości i szczęścia" - zakończył abp Jędraszewski.