Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński Kard. Dziwisz z przedstawicielami religii Izraela.

W Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbyło się wyjątkowe spotkanie międzyreligijne. Rano w uroczystość Wszystkich Świętych kard. Stanisław Dziwisz gościł i dyskutował z przedstawicielami wszystkich religii Izraela.

Przybyli podkreślili, że to dla nich duży zaszczyt być ugoszczonym w domu, w którym przez tyle lat mieszkał Jan Paweł II. “Wszyscy rozumieliśmy jego ważne wołanie o pokój i pojednanie. On był bardzo popularny w Izraelu” – powiedział Akiva Tor z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela.

Również kard. Stanisław Dziwisz mówił, że papież Polak był traktowany jak przyjaciel przez wyznawców różnych religii. “Działo się tak dlatego, że był szczery i zawsze starał się jednoczyć, a nie dzielić ludzi. I zawsze mówił, że potrzebny jest dialog międzyreligijny na płaszczyźnie kulturalnej i przyjacielskiej, który ma prowadzić do prawdziwego pojednania” – opisał.

Podczas spotkania poruszono wiele tematów dotyczących sytuacji różnych wyznań w Izraelu, jednak głównym wątkiem było budowanie porozumienia między poszczególnymi religiami. “Nasza podróż niesie ze sobą przesłanie - że można żyć razem, mając inne wyznania. I co ważne - wychowywać młode pokolenia do pokoju, szacunku i wzajemnej akceptacji” – wyjaśnił o. Dobromir Jasztal OFM, wikariusz Kustodii Ziemi Świętej, także członek delegacji. Bardzo wyraźnie zaznaczono także, że konieczne jest, aby ustały wszelkie prześladowania natury religijnej i o podłożu terrorsytycznym.

Kard. Dziwisz podziękował przybyłym za ich niezwykłe świadectwo wspólnoty, którą buduje troska o pokój. “To niezwykle ważne zwłaszcza w dobie konfliktów na Bliskim Wschodzie. Dobrze by było, żeby ono promieniowało na cały świat” – wyraził nadzieję.

Metropolita na zakończenie spotkania przypomniał, że papież Polak zawsze zachęcał do budowania mostów. “Państwo także budujecie mosty poprzez waszą prawdziwą wspólnotę różnych wyznań. Musimy przy tym zawsze pamiętać, że dobrem najwyższym jest Bóg, w którego wszyscy tutaj wierzymy” – zachęcił.

Zwierzchnicy wyznań obecnych w Izrealu są w Polsce od 30 października. Odwiedzili już Warszawę, a jutro udadzą się do byłego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. W delegacji znaleźli się m.in. grecko-prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil II, anglikański biskup Jerozolimy Suheill Dawani, naczelny rabin aszkenazyjski David Baruch Lau, druzyjski szejk Mowafaq Tarif oraz dwaj druzyjscy immamowie z Galilei.

Oceń treść:
Źródło:
;