Imieniny: Gerwazego, Protazego

Wydarzenia: Światowy Dzień Anemii

Patriotyzm

Świąteczna edycja „Kartki dla Kombatanta”

kartka dla kombatanta fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska / KPRP

Już po raz szósty w ramach akcji „Kartka dla kombatanta” dzieci przygotowały świąteczne kartki dla polskich weteranów mieszkających poza granicami kraju. Tym razem  życzenia trafią do żołnierzy II wojny światowej, którzy przebywają w USA. – To lekcja historii dla dzieci, pokazujemy że jesteśmy jedną wspólnotą, że pamiętamy o naszych bohaterach  – mówił dziś w Belwederze prezydencki minister Adam Kwiatkowski.

 

W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie z warszawskich szkół podstawowych oraz dziennikarze. – Kartki trafią do bohaterów naszej niepodległości, do tych, którzy w trakcie II wojny światowej walczyli o to, aby Polska była wolna, aby mogła być demokratyczna, aby mogła się normalnie rozwijać; bardzo dużo z nich do Polski, o którą walczyli, nie mogło po wojnie wrócić. Jestem przekonany, że dla wszystkich weteranów będzie to miła świąteczna niespodzianka, że oni będą wzruszeni, bo się tego nie spodziewają. – przekonywał Adam Kwiatkowski.

Jak zapowiedział – jedną z tych osób, które otrzymają pocztówki będzie 103 letni pan generał Emil Mentel uczestnik walk pod Tobrukiem i pod Monte Cassino. W październiku tego roku minister Kwiatkowski podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy przekazał pułkownikowi Emilowi Mentlowi akt nominacji generalskiej.

Oceń treść:
Źródło:
;