Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Solidarność

Świąteczne paczki dla więźniów od krakowskich trynitarzy

 fot. www.freeimages.com

Kapelania Więzienna Ojców Trynitarzy planuje przygotować około 300 świątecznych paczek dla więźniów z dwóch krakowskich zakładów penitencjarnych. Aby akcja mogła się udać potrzeba pomocy ludzi dobrej woli.

Inicjatywa przygotowywania świątecznych paczek dla osadzonych to już tradycja krakowskich trynitarzy. Trafiają one do osób pozbawionych wolności, które przebywają w Areszcie Śledczym przy ul. Montelupich w Krakowie i Zakładzie Karnym w Krakowie-Nowej Hucie.

- To bardzo ważny gest, który pokazuje osobom odbywającym karę pozbawienia wolności, że ich los nie jest obojętny innym. I choć paczka jest skromna, to niewątpliwie wnosi odrobinę radości za mury więzienne w okresie świąt Bożego Narodzenia - mówi o. Rafał Piecha OSST.

Na swojej stronie internetowej trynitarze podkreślili, że osadzeni w zakładach karnych mają już dramatycznie wiele w swoim życiu poza sobą - nawiązują tym samym do słów ks. Józefa Tischnera, który wskazał, że spotkanie z każdym człowiekiem i jego zrozumienie zależy bardzo mocno od przeszłości, której doświadczył.

„My, z drugiej strony więziennego muru, możemy stanąć im naprzeciw. Taka sposobność nadarzy się wkrótce. Święta Bożego Narodzenia, na które czekamy w Adwencie, to zwykle czas radosnych rodzinnych spotkań. Różnie bywa, ale przy stole wigilijnym czy świątecznym nie sposób nie spojrzeć drugiemu człowiekowi w oczy, nie da się nie zatęsknić za pokojem i szczęściem w rodzinie, za bliskością i zrozumieniem” - można przeczytać na stronie www.trynitarze.pl.

- Takie emocje niewątpliwie potęgują się w człowieku, który znajduje się w odosobnieniu, często z poczuciem winy i bezsilności oraz w towarzystwie osób, które są nieraz nastawione nieprzychylnie i obarczone własnymi problemami. Dlatego tak ważny jest każdy promień nadziei w tej trudnej codzienności - podkreśla o. Piecha.

Aby przynieść ją osadzonym zakonnicy planują po raz kolejny przygotować dla nich niewielkie świąteczne upominki - zestawy żywności wraz z życzeniami świątecznymi i opłatkiem. „Wszystko po to, by mogli podzielić się tym w celi i chociaż przez chwilę zbudować wspólnotę wokół stołu - stworzyć namiastkę wigilijnego nastroju. Jest to możliwe tylko dzięki ofiarności wielu ludzi dobrej woli” - zachęcają.

Na zakup kawy, herbaty i słodyczy do 300 paczek potrzeba około 15 tys. zł. Na tę chwilę zebrano nieco ponad 6 tys. zł.

Darowizny na paczki dla osadzonych można przekazywać na konto 24 1240 1444 1111 0010 5914 3528 (Dom Zakonny Zakonu Przenajświętszej Trójcy, ul. Łanowa 1, 30-725 Kraków) z dopiskiem „Święta w więzieniu”. Akcja potrwa do 17 grudnia.

Oceń treść:
Źródło:
;