Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada

Wydarzenia: Światowy Dzień Telewizji

Kulturalnie

"Światło ze Wschodu" w Inwałdzie i Myślenicach

szlak maryjny światło ze wschodu fot. IDMJP2

7 i 8 września 2018 roku Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprosił na wydarzenia związane z realizacją projektu „Szlak Maryjny (Światło ze Wschodu)” do Inwałdu i Myślenic.

 

Na terenie parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Inwałdzie oraz na Rynku w Myślenicach odbyły się wielkoformatowe projekcje multimedialne. Były to trójwymiarowe, atrakcyjne wizualnie widowiska, łączące światło, obraz i dźwięk.

Prezentacja w Inwałdzie nawiązywała do wydarzeń związanych z wędrówką Cudownego Obrazu Matki Bożej zwanej Zbójnicką oraz do rozwijającego się kultu. Licznie zgromadzeni widzowie mogli zobaczyć między innymi historię przekazania obrazu kościołowi przez nawróconego przywódcę bandy zbójców grasujących na tym terenie.

Druga z projekcji przedstawiała natomiast historię kultu Cudownego Wizerunku Matki Bożej Myślenickiej oraz wędrówkę tego obrazu przez kraje Europy. Widzowie mogli zobaczyć m. in. postaci papieża Sykstusa V, papieża Jana Pawła II oraz hrabiego Koniecpolskiego, a także przenieść się na chwilę do urokliwej Wenecji. Pokazane zostało także wydarzenie z okresu I wojny światowej, które – dzięki interwencji Matki Boskiej Myślenickiej – nazwane zostało Cudem nad Rabą.

Projekcjom towarzyszyły koncerty zespołów folklorystycznych i folkowych. Wystąpiły zespoły: InoRos, Rzoz, Bukowianie z Bukowiny Tatrzańskiej oraz Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Andrychów. W Myślenicach zebranych powitała Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy. Spotkania prowadził Bartłomiej Koszarek.

Projekt „Szlak Maryjny (Światło ze Wschodu)” realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Polska-Słowacja 2014 -2020, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Oceń treść:
Źródło:
;