Małopolska
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Zabawie
W Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie odbyły się uroczyste obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.
- Co roku w Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych wspominamy tych, którzy stracili życie na drodze, a także w sposób szczególny łączymy się z ludźmi, które walczą o powrót do zdrowia po wypadku. Nie do przecenienia jest również rola rodzin, które wspierają te osoby, choć czasem same muszą zmagać się z traumą - mówi minister Andrzej Adamczyk.
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbyły się pod hasłem “Pamiętaj. Wspieraj. Działaj’’. Rozpoczęły się one od wypominków za zmarłych w wypadkach drogowych oraz programu muzycznego „Przejście… przez ból”. Po uroczystej mszy w sanktuarium przy pomniku ,,Przejście’’ zasadzono Drzewo Pamięci. Uczestniczący w wydarzeniu uczcili pamięć osób, które zostały poszkodowane lub poniosły śmierć w wypadkach drogowych. Była to też okazji do wysłuchania świadectwa ofiar i udzielenia im słów wsparcia.
Niedzielne wydarzenie było zwieńczeniem czterech dni obchodów, podczas których odbyły się m.in. warsztaty psychologiczne dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, spektakl słowno-muzyczny „Tajemnica śmierci”, a także warsztaty edukacyjne dla młodzieży.
- Co roku spotykamy się w Zabawie i cieszy nas fakt, że działa tutaj Centrum Leczenia Traumy. Dla nas najważniejszy jest człowiek, dziękuję księdzu Zbigniewowi za organizację tego wydarzenia i za to, że możemy się tutaj spotykać, rozmawiać i wspierać - dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło 26 października 2005 roku rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims). Rezolucja była zaproszeniem skierowanym do państw członkowskich i organizacji międzynarodowych do obchodów tego dnia, będących wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych.
W 2016 roku ówczesny minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał Deklarację dotyczącą współpracy w zakresie pomocy ofiarom wypadków drogowych oraz wspierania działań edukacji społecznej w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Deklarację mogą podpisać wszystkie instytucje państwowe, organizacje pozarządowe oraz osoby zajmujące się poprawą bezpieczeństwa drogowego w Polsce.
- Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych to ważna inicjatywa, która powstała w roku 1993, początkowo jako Europejski Dzień Pamięci. Od 2005 roku jest to wydarzenie ogólnoświatowe. W Polsce główne obchody Dnia Pamięci odbywają się w miejscowości Zabawa przy jedynym takim w kraju Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”. Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych to dobra okazja, by przypomnieć kierowcom, rowerzystom, pieszym jak ważne jest odpowiedzialne zachowanie na drodze. Zachowujmy ostrożność na drogach - podkreśla Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Uroczystości były okazją do oficjalnej prezentacji zakończonych prac przy pomniku „Przejście”. Umieszczono na nim tabliczki z nazwiskami osób, które zginęły w wypadkach. Modernizacja obiektu była możliwa dzięki zaangażowaniu i wsparciu parlamentarzystów: Fryderyka Kapinosa i Józefy Szczurek-Żelazko.