Imieniny: Ireny, Waldemara

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Położnika

Polska

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

dzień życia konsekrowanego w bazylice mariackiej fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

2 lutego swoje święto obchodzić będą siostry zakonne, zakonnicy, członkowie instytutów świeckich, wdowy i wdowcy konsekrowani, dziewice konsekrowane oraz pustelnicy. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony 25 lat temu przez papieża Jana Pawła II.

 

Na całym świecie żyje obecnie ok. 850 tysięcy osób konsekrowanych, z czego 30 tys. w Polsce (Księża diecezjalni nie są osobami konsekrowanymi, bo nie składają ślubów – przyp. red.). 

W Polsce jest 105 żeńskich zgromadzeń zakonnych, tzw. czynnych (http://www.zakony-zenskie.pl/), 13 żeńskich zakonów kontemplacyjnych, 60 zakonów męskich (www.zyciezakonne.pl) i 30 instytutów świeckich (http://www.kkis.pl/index.php/instytuty-swieckie).

Ponad 16 tys. to siostry z tzw. czynnych zgromadzeń żeńskich, ok. 1250 to mniszki z klasztorów kontemplacyjnych, 11 tys. to zakonnicy, ponad 1000 osób to członkowie instytutów świeckich oraz blisko 750 to osoby, które wybrały indywidualną formę życia konsekrowanego (wdowy i wdowcy konsekrowani, dziewice konsekrowane oraz pustelnicy i pustelnice). 

Osoby konsekrowane w Polsce prowadzą m.in.: misje, sanktuaria, parafie, domy rekolekcyjne, centra katechetyczne, ośrodki powołaniowe, ośrodki informacji o sektach i nowych ruchach religijnych, przedszkola, szkoły, uczelnie, instytuty naukowe, bursy, ośrodki wychowawcze i rehabilitacyjne, świetlice dla dzieci ubogich i z rodzin zagrożonych, ośrodki duszpasterstw trzeźwościowych i stowarzyszeń pomocy narkomanom, szpitale, lecznice, hospicja, apteki, domy opieki, kuchnie dla ubogich, schroniska dla bezdomnych, zespoły charytatywne, muzea, organizacje sportowe, biura i duszpasterstwa pielgrzymkowe. Angażują się również w mediach: stacje telewizyjne i radiowe, internetowe serwisy informacyjne, wydawnictwa, drukarnie i księgarnie.

;