Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Pod oknem

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego w Kalwarii Zebrzydowskiej

zakonnicy i zakonnice fot. o. Filip Czub OFM

- Tylko wewnętrznie przemienieni, nawróceni, będziemy znakiem dla innych. Tylko wtedy wypełnimy nasze powołanie – mówił o. Teofil Czarniak OFM podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice kalwaryjskiej z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów.


Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od procesji ze świecami oraz poświęcenia gromnic. Na początku Eucharystii wszystkich zebranych w bazylice przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium.

W czasie liturgii ojciec Prowincjał wygłosił homilię. Przywołując słowa papieża Benedykta XVI, zwrócił uwagę, że Jezusa w świątyni rozpoznali tylko Symeon i Anna, którzy prowadzili życie nastawione na Boga, kontemplacyjne, poświęcone modlitwie i rozmyślaniu Słowa Bożego. – Mamy być tymi, którzy rozpoznają obecność Pana Boga. Po to się modlimy, po to mieszkamy za klauzurą, nosimy habity, aby umieć rozpoznać w świecie Boga i pokazać Go innym – powiedział ojciec Teofil.

W dalszych słowach przypominał, że osoby zakonne poprzez poświęcenie Bogu są znakiem dla świata. Mówił, że życie zakonne musi „budzić zdziwienie i rodzić pytania”. Kapłan zachęcał osoby zakonne, by robiły wszystko, aby pokazywać innym Boga przez ciągłe nawracanie się, modlitwę i pracę nad sobą. – Nasza przemiana musi zaczynać się w sercu, we wnętrzu, a dopiero potem promieniować na zewnątrz – stwierdził.

Na zakończenie Prowincjał podziękował wszystkim zakonnikom i siostrom zakonnym za codzienną pracę, zmagania i chęć stawania się coraz lepszymi. Przed Mszą świętą odbyła się adoracja żłóbka przy szopce, którą poprowadziła Franciszkańska Młodzież Oazowa oraz chór kalwaryjskiej bazyliki.

;