Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Uroczystości

Święci Młodziankowie

rzeź niewiniątek rubensa fot. wikipedia.org

28 grudnia Kościół wspomina Świętych Młodzianków, męczenników.

 

Niegdyś nazywano ich „niewiniątkami” a dziś coraz częściej określa się ich jako „młodzianków”. Chodzi o kilkudziesięciu chłopców z Betlejem, którzy zostali wymordowani na rozkaz króla Heroda z nienawiści do “nowo narodzonego króla żydowskiego”, jak Jezusa nazwali mędrcy ze Wschodu przybywając na dwór władcy Judei. Historię tę opisuje tylko ewangelista Mateusz (por. Mt 2, 1-23).

Niewiniątka z Betlejem choć nieświadomie, poniosły śmierć za Jezusa. Ojcowie Kościoła nadali im tytuł męczenników. Ich kult rozpoczął się już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa a w kalendarzach liturgicznych został uwzględniony w wieku V. Kościół Zachodni czci ich 28 grudnia. W tym dniu sprawuje się Mszę św. w szatach koloru czerwonego.

Wspomnienie Świętych Młodzianków jest szczególną okazją do refleksji, modlitwy ekspiacyjnej i zadośćuczynienia za występki przeciw ludzkiemu życiu. Współcześni Herodowie dokonują rzezi niewiniątek poprzez aborcję, stosowanie środków poronnych czy in vitro. 28 grudnia w wielu miejscach w Polsce i na świecie sprawowane są Msze św. w intencji rodzin i poszanowania ludzkiego życia, odbywają się marsze i demonstracje pro-life, wiele osób podejmie przyrzeczenie duchowej adopcji dziecka poczętego.

;