Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Uroczystości

Święta Scholastyka z Nursji

święta scholastyka fot. Beatrice / wikipedia.org

10 lutego Kościół wspomina św. Scholastykę, dziewicę i bliźniaczą siostrę św. Benedykta.

 

Scholastyka urodziła się ok. 480 roku we włoskiej Nursji. Jest bliźniaczką św. Benedykta. Na miejscu ich urodzenia stoi skromny kościół pw. św. Benedykta. W podziemiach kościoła zachowana jest część muru, który stanowił dom rodzinny świętego rodzeństwa.

Scholastyka od początku towarzyszyła bratu w podróżach i naśladowała jego tryb życia, poświęcony Panu Bogu. Kiedy św. Benedykt założył pierwszy klasztor w Subiaco, siostra założyła podobny dla kobiet. Do dnia dzisiejszego istnieją tam dwa klasztory na wzgórzach w pobliżu Subiaco: w Plombariola – żeński klasztor benedyktynek i męski benedyktynów. Podobnie działo się na Monte Cassino, gdzie Scholastyka zmarła w wieku ok. 62 lat.

Według relacji św. Grzegorza Wielkiego, zapisanej w jego II Księdze "Dialogów", trzeciego dnia po śmierci siostry, św. Benedykt ujrzał jej duszę w postaci białej gołąbki, unoszącej się do nieba. Posłał natychmiast braci po jej ciało i złożył je w grobie, który w kościele swego klasztoru przygotował dla siebie. To z tego powodu w ikonografii przedstawiana jest z gołębiem.

Według tradycji święta chroni przed burzami, piorunami oraz wichrami.

;