Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Uroczystości

Święta Siostra Faustyna Kowalska

W liturgii Kościoła wspominamy dziś św. s. Faustynę Kowalską - zakonnicę, mistyczkę, Apostołkę Bożego Miłosierdzia. Należy ona do najbardziej znanych współczesnych świętych.


Urodziła się 25 sierpnia 1905 roku we wsi Głogowiec. Na chrzcie otrzymała imię Helena. Odkąd skończyła siedem lat, czuła, że Bóg powołuje ją do życia zakonnego, ale jej rodzice nie zgadzali się na wstąpienie do klasztoru. Helena była jednak zdeterminowana i przynaglona wizją Chrystusa cierpiącego, dlatego w lipcu 1924 roku wyjechała do Warszawy, aby tam szukać klasztoru, do którego zostałaby przyjęta. Po rocznej pracy jako pomoc domowa w celu zarobienia na skromny posag, 1 sierpnia 1925 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. Kilka miesięcy później, 30 kwietnia 1926 roku, podczas obłóczyn otrzymała habit i nowe imię – Maria Faustyna.

W dość krótkim okresie czasu (13 lat) s. Faustyna mieszkała w wielu domach zakonnych – poza Warszawą najdłużej w Płocku, Wilnie i oczywiście w Krakowie. Pełniła różne, zwykle bardzo proste posługi – furtianki, kucharki, ogrodniczki, sprzedawczyni w sklepie z pieczywem – wypełniając je z wielkim oddaniem i zaangażowaniem. Często doświadczały ją choroby, m.in. gruźlica płuc i przewodu pokarmowego.

Tę zwyczajną zakonnicę wybrał Chrystus na swoją "sekretarkę" i apostołkę Bożego Miłosierdzia. 22 lutego 1931 roku po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego. Głównym powołaniem s. Faustyny stało się odtąd przekazanie Kościołowi i światu orędzia o Bożym Miłosierdziu. Wiązało się to – zgodnie z poleceniem Jezusa – z nowymi formami kultu: obrazem Jezusa Miłosiernego z podpisem Jezu, ufam Tobie, świętem Miłosierdzia Bożego, Koronką do Bożego Miłosierdzia i Godziną Miłosierdzia. S. Faustyna wiernie wypełniała wolę Chrystusa, składając dobrowolną ofiarę za grzeszników. Doświadczała też wielu nadzwyczajnych łask: objawień, ekstaz, bilokacji, ukrytych stygmatów, czytania w ludzkich duszach czy mistycznych zaślubin.

Po długich cierpieniach, 5 października 1938 roku s. Faustyna Kowalska zmarła w klasztorze w Krakowie-Łagiewnikach w wieku zaledwie 33 lat. 18 kwietnia 1993 roku Jan Paweł II dokonał jej beatyfikacji, a siedem lat później, 30 kwietnia 2000 roku, zaliczył ją do grona świętych Kościoła. Uroczystość kanonizacyjna miała miejsce w II Niedzielę Wielkanocną, którą papież-Polak ustanowił wtedy świętem Miłosierdzia Bożego, realizując wolę Jezusa Miłosiernego.

Relikwie św. Siostry Faustyny znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Źródło:
;