Imieniny: Apolonii, Eryki, Cyryla

Wydarzenia: Dzień Bezpiecznego Internetu

Pod oknem

Święto Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

bazylika bożego miłosierdzia fot. Krzysztof Petela Bazylika Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

 

Uroczystości w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach rozpoczną się w sobotę, 7 kwietnia nocnym czuwaniem pielgrzymów przed Niedzielą Miłosierdzia ro godz. 21:00 nabożeństwem „Drogi Miłosierdzia”, które będzie transmitowane przez TVP3 w programie ogólnopolskim.

Program całonocnego czuwania z soboty na niedzielę:

21:00 Droga Miłosierdzia „Krzyż niosący nadzieję”
22:15 I Nieszpory Niedzieli Miłosierdzia
22:45 Celebracja: „Dla ciebie błogosławię krajowi całemu”
24:00 EUCHARYSTIA
02:15 Różaniec „W intencji Ojczyzny”
04:15 Modlitwa o owocne przeżycie Niedzieli Miłosierdzia

O północy Msza święta i dalsze czuwanie do godz. 6 rano.

Msze Święte w Niedzielę Miłosierdzia będą odprawiane w następującym porządku: w Bazylice o godz.: 6:00, 8:00 12:30 oraz 18:00; przy ołtarzu polowym (obok Bazyliki) o godz.: 10:00 pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego i 16:00; zaś w kaplicy klasztornej o godz. 19:00. Godzina Miłosierdzia tradycyjnie o godz. 15:00. 

Wszystkie nabożeństwa z Bazyliki podczas święta będą transmitowane również przez internetowe Radio oraz Telewizję Milosierdzie.pl

 

Inspiracją dla ustanowienia święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego.  Która dusza  przystąpi  do  spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699). 

Oceń treść:
;