Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Dziedzictwo

Święto pszczelarzy i miłośników miodu

krakowskie miodobranie fot. Mat. prasowe

Już w najbliższy piątek na krakowskim placu Wolnica będzie mieć miejsce jubileuszowe spotkanie pszczelarzy oraz miłośników miodu. Wszystko za sprawą 25. Krakowskiego Miodobrania, które organizuje Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich.

Jak zaznacza prezes zrzeszenia, Przemysław Szeliga, pierwsze spotkanie, które miało miejsce w 1993 r. było bardzo kameralne. - Było to w pasiecie naszego kolegi na Bieżanowie. W zasadzie była to impreza lokalna, która zgromadziła pszczelarzy i mieszkańców. Chodziło o to, by oswoić sąsiadów z obecnością pszczół w pobliskich pasiekach - opowiada.

Dopiero później wydarzenie rozbudowano o koncepcję sprzedaży owoców pracy pszczelarzy. Także i w tym roku na placu Wolnica znajdą się stragany prezentujące bogactwo naturalne miodów i innych pszczelich produktów.

- Sprzyja to nawiązywaniu trwałych związków między konsumentami a pszczelarzami. To sprawia, że klienci mogą dostać miód klasy znacznie wyższej niż na przykład w marketach, a produkujący go nie muszą sprzedawać go w skupie za naprawdę nieraz dramatycznie niskie ceny. Cieszy nas, że na chwilę obecną obserwujemy relacje trwające już trzecie pokolenie - podkreśla Szeliga.

Wydarzenie to nie tylko okazja do zakupu wyjątkowo smakowitych miejscowych miodów, pyłku czy zdrowej żywności. To także przestrzeń wymiany doświadczeń, dyskusji oraz poznania nowinek w temacie prowadzenia pasiek i sprzętu w nich wykorzystywanego. - To takie nasze pszczelarskie dożynki. Jesteśmy po tegorocznych zbiorach i możemy zaoferować największą gamę smaków naszych miodów - mówi Szeliga.

Zainteresowani będą mogli również pogłębić swoją wiedzą na temat pszczół, pszczelich produktów i pracy pszczelarzy. A wszystko dzięki wystawie „Pszczoły mówią do nas” czy też warsztatom „Odkrywamy tajemnice pszczół”. Oprócz tego w czasie weekendu będzie miał finał 2. edycji projektu „Pszczoły uczą dzieci segregacji śmieci”. Uroczyście zostaną pasowani również nowi adepci pszczelarskiej profesji. A każdy, kto przyniesie plastikowe zakrętki, otrzyma w zamian roślinę miododajną.

Co roku podczas Krakowskiego Miodobrania jest sadzone pamiątkowe drzewo. W tym, 5-metrowy klon zwyczajny stanie w piątek na Plantach w rejonie Collegium Novum. Natomiast w sobotę tradycyjnie odbędzie się „Krwiobranie”, czyli zbiórka krwi organizowana we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie na potrzeby lokalnych szpitali. Co ważne, wśród pszczelarzy, którzy wezmą udział w akcji, zostanie rozlosowana miodarka, bardzo drogie urządzenie do pozyskiwania miodu.

Organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych - jak co roku integralną częścią wydarzenia będzie Parada Pszczół, która przejdzie w sobotę od płyty Rynku Głównego na plac Wolnica. - Zapraszamy, aby przebrać się za pszczoły lub też mieć ze sobą jakiś motyw pszczelarski i w ten sposób radośnie spędzić ten dzień, a jednocześnie wyrazić solidarność z tym gatunkiem w świecie zwierząt, który zapyla rośliny w środowiskach, w których żyjemy - zachęca Szeliga.

Krakowskie Miodobranie to także uroczysta niedzielna Msza św. pszczelarska oraz koncerty. W piątek będzie można usłyszeć zespoł Detox, w sobotę Andrzeja i Jacka Zielińskich, a w niedzielę uczniów Szkoły Muzycznej I i II st. im. B. Rutkowskiego i zespół Krakowiacy.


Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich jest rolniczym zrzeszeniem branżowym skupiającym w swoich szeregach hodowców pszczół, oraz osoby zajmujące się działalnością naukową w dziedzinie pszczelnictwa. Jest kontynuatorem Koła Pszczelarzy Kraków Śródmieście i Krowodrza. Obecnie liczy pond 130 członków, którzy posiadają łącznie ponad 2000 rodzin pszczelich. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie www.karnet.krakow.pl

Oceń treść:
Źródło:
;