Małopolska
Świętowanie na Jurze czas start!
W poniedziałek 11 września w gościnnych progach Klasztoru o. Paulinów na krakowskiej Skałce odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca Juromanię Święto Jury Krakowsko - Częstochowskiej, które rozpocznie się już w najbliższy piątek 15 września i potrwa do niedzieli. To już szósta edycja wydarzenia - tym razem odbywa się pod hasłem „Jura w klimacie”.
- Przesłanie motywu przewodniego tegorocznej Juromanii opiera się na dwuznaczności słowa klimat: z jednej strony odnosi się do wyjątkowych walorów naturalnych, z drugiej zaś do niezwykłego nastroju, jaki panuje na Jurze. Podkreślenie mieszanki atutów przyrodniczych i niezwykłej atmosfery miejsca opartej na wiekowej historii, tradycji i tajemniczych legendach sprawi, że każdy kto weźmie udział w wydarzeniu będzie chciał odwiedzać Jurę na dłużej i częściej - mówiła, zachęcając do wzięcia udziału w Juromanii, Iwona Gibas z zarządu województwa.
Podczas konferencji, w której wzięli udział przedstawiciele Organizatorów, osoby związane z Jurą oraz ambasadorzy Wydarzenia zaprezentowany został program i założenia tegorocznej edycji. Jak co roku Województwo Małopolskie, Śląskie, Związek Gmin Jurajskich oraz gospodarze poszczególnych atrakcji, w prawie 50 lokalizacjach, dołożyli wszelkich starań, aby program wydarzenia zainteresował każdego. Miłośnicy historii docenią możliwość zwiedzania z przewodnikiem zamków na Szlaku Orlich Gniazd, pokazy i rekonstrukcje historyczne oraz warsztaty edukacyjne. Amatorzy aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu będą mogli wziąć udział w rajdach terenowych, biegach, eksplorowaniu jaskiń, a nawet lekcjach wspinaczki skałkowej. Dzieci będą mogły cieszyć się udziałem w grach terenowych, zabawach i konkursach, a wielbiciele dobrej rozrywki i smacznego jedzenia będą mogli degustować lokalnych smakołyków i wysłuchać licznych koncertów i występów artystycznych.
- Powiedzenie, że „cudze chwalicie, swego nie znacie” jest ciągle aktualne. Często poszukujemy pięknych plenerów, malowniczych krajobrazów, pamiątek historii oraz atrakcji turystycznych w bardzo odległych rejonach świata, a nie zdajemy sobie sprawy, że zaledwie kilkanaście kilometrów na północ od Krakowa otwierają się przed nami niezwykłe przestrzenie i ogrom możliwości aktywnego spędzania czasu. Juromania to wydarzenie, które pokazuje wyjątkowość Jury w pigułce – wszystkie atuty możemy poznać zaledwie w ciągu jednego weekendu. Dlatego warto przyjechać, zakochać się w Jurze i wracać częściej po dużą dawkę pozytywnej energii – mówiła podczas konferencji Anna Dąbek - przewodniczka jurajska.
Klimat miejsca w dużej mierze zależy od ludzi, mieszkańców, którzy go tworzą, lokalnych tradycji, kultury stołu i miejscowych specjałów. Podczas wydarzenia nie zabraknie okazji do smakowania lokalnej kuchni i uzupełnienia domowej spiżarni podczas jarmarków.
- Kultywując jurajskie dziedzictwo kulinarne staramy się wracać do natury. Promować i upowszechniać te smaki, które obecne są tu od wieków. W Pstrągu Ojcowskim nie zabraknie okazji do smakowania naszych ryb w towarzystwie świeżego chleba, wyśmienitych kiszonek oraz jurajskiego wina. Smak, będzie przeplatał się z opowieściami, legendami, wszystko po to by dać wyraz unikatowej atmosferze, która panuje w Dolinie Prądnika na co dzień, nie tylko podczas Juromanii – mówi Agnieszka Sendor współwłaścicielka Pstrąga Ojcowskiego i ambasadorka małopolskiego smaku.
W trakcie Święta w Małopolsce można odwiedzić 6 zamków: Zamek w Bydlinie, Zamek Rabsztyn, Zamek Pieskowa Skała, Zamek Tenczyn w Rudnie, Zamek Korzkiew oraz po raz pierwszy podczas Juromanii, niedawno udostępniony zwiedzającym po renowacji - Zamek Lipowiec.
Atrakcji nie zabraknie również w Klasztorze O. Paulinów na Skałce w Krakowie, podczas Pikniku Jurajskiego na Polanie Lea w Lesie Wolskim, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w Dolinie Prądnika podczas zwiedzania Pustelni bł. Salomei, w Pstrągu Ojcowskim, Kościółku na Wodzie w Ojcowie, w Olkuszu , w jaskiniach Wierzchowskiej Górnej i Nietoperzowej, Dolinie Będkowskiej, na Pustyni Błędowskiej oraz w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie.
Na Śląsku Juromania zawita między innymi na Jasną Górę, do Częstochowy, Żarek, Lelowa, Koziegłów, Zawiercia, a także do Jaskini Głębokiej, pod Okiennik Wielki, na Zamek w Olszynie, Ogrodzieniecki w Podzamczu, Siewierzu oraz Pilcza w Smoleniu.
- Serdecznie zachęcam, by najbliższy weekend spędzić na Jurze. To doskonała okazja, aby w kreatywny i aktywny sposób spędzić czas w gronie najbliższych. Tegoroczny program Juromanii zapowiada się wyjątkowo interesująco. Zapraszam do odkrywania tego malowniczego i pełnego turystycznych skarbów regionu. Do zobaczenia na Jurze! – zachęca do udziału w Juromanii Iwona Gibas.
Szczegółowy program imprezy dostępny jest na www.juromania.pl. Warto śledzić również profile Juromanii w mediach społecznościowych, aby być na bieżąco z aktualnościami.