Jan Paweł II na dziś
Święty Jan Paweł II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej
W roku 100. urodzin Jana Pawła II, Papież Polak zostanie ogłoszony Patronem Kalwarii Zebrzydowskiej. Do Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej dotarł akt wystawiony przez Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Stolicy Apostolskiej.
Uroczyste przekazanie dekretu potwierdzającego ten fakt nastąpi w czasie Odpustu Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej, a przekaże go Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski.
Starania o uczynienie Jana Pawła II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęły się w 2019 r. Na wniosek Burmistrza Miasta, Rada Miejska podjęła w dniu 30. grudnia 2019 r. uchwałę z prośbą skierowaną do Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o poparcie inicjatywy ustanowienia Świętego Jana Pawła II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej. Metropolita uchwałę wraz z rekomendacją przekazał do Stolicy Apostolskiej. Do naszej prośby pozytywnie odniósł się również Episkopat Polski oraz Nuncjusz Apostolski Salvatore Pennacchio.
W uzasadnieniu uchwały czytamy: „Wyrażając wolę wielu mieszkańców Miasta Kalwaria Zebrzydowska, wdzięcznych Bogu, że dane im było żyć w czasach, gdy Papieżem był najznamienitszy z Rodu Polaków, prosimy Jego Ekscelencję o skierowanie do Stolicy Apostolskiej wniosku o ustanowienie Patronem Miasta Kalwaria Zebrzydowska Świętego Jana Pawła II”.
Jan Paweł II był dla nas Polaków Przewodnikiem i Nauczycielem. Pamięć o Janie Pawle II to nie tylko wyraz patriotyzmu, ale także i przede wszystkim idea oparcia się na trwałych wartościach wynikających z Ewangelii.
Miasto Kalwaria Zebrzydowska, przyjmując za Patrona Świętego Jana Pawła II niewątpliwie wpisze się w historię i stworzy dla swoich mieszkańców duchowe dziedzictwo.
Należy wspomnieć, że Jan Paweł II – jako jedyny otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej. Akt przekazany został Papieżowi w Ludźmierzu w czasie VI pielgrzymki do Polski. Wówczas przyjął z rąk Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej oraz przedstawicieli Rady Miejskiej dekret potwierdzający to wydarzenie.
Karol Wojtyła od najmłodszych lat nawiedzał Kalwarię Zebrzydowską, bazylikę i dróżki. Przybywał tu początkowo z ojcem a następnie jako kapłan, biskup, kardynał a ostatecznie jako następca św. Piotra. W czasie przejazdu do Wadowic i krótkiego postoju na kalwaryjskim rynku, 14. sierpnia 1991 r. Papież wypowiedział znamienne słowa: „Dziś tylko na krótko się tu zatrzymuję. Ale tutaj serce moje zostało na zawsze”.
Ostatnia Eucharystia na polskiej ziemi w 2002 r. miała miejsce w kalwaryjskiej Bazylice. Tutaj Jan Paweł II zawierzył Maryi losy Kościoła i Narodu Polskiego. Wydarzenie to było klamrą spinającą życie Karola Wojtyły – Jana Pawła II, największego pośród Pielgrzymów Kalwaryjskich.