Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Książka

Święty nie z tej ziemi - opowiadanie o Martinie de Porres

święty nie z tej ziemi fot. bratnizew.pl

Na kilka dni przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży 2019 w Panamie, wydawnictwo franciszkanów Bratni Zew oddaje do rąk czytelników książkę o jednym z patronów tego wydarzenia – św. Martinie de Porres.

 

Nieznany dla wielu Peruwiańczyk urodził się jako nieślubne dziecko hiszpańskiego rycerza i wyzwolonej Afrykanki, co wówczas – na przełomie XVI i XVII wieku – było przyczyną wielu kłopotów i co jasno określało jego status społeczny. Martin, mimo swojego pochodzenia i koloru skóry, nie poddawał się. Uważał, że naśladowanie Jezusa to zawody o mistrzostwo świata w miłości, a ta wyraża się nie tylko w czynieniu dobra wszystkim bez wyjątku, ale objawia się także w umiejętności znoszenia różnego typu przeciwności losu i rozmaitych przykrości. Bożą mocą leczył, uzdrawiał, cierpliwie słuchał i dawał dobre rady wszystkim, którzy ich potrzebowali. Wyróżniała go wielka pokora i chęć pomocy każdemu wokół, nawet zwierzętom, dlatego dzisiaj często mówi się o nim Brat Miotła albo św. Franciszek Ameryki. Zmarł w opinii świętości mając 70 lat.

Jak przekonuje wydawca, w prezentowanej książce, choć została napisana z myślą o młodszych czytelnikach, każdy znajdzie coś dla siebie. Lekki język, szybka akcja i barwne ilustracje spodobają się tak dzieciom, jak i dorosłym. Nie zabraknie też fragmentów pełnych humoru! 

To wspaniała lektura nie tylko dla uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie – św. Martin jest postacią, którą powinien poznać każdy. Jego historia uczy nas, że to nie kolor skóry czy pochodzenie, ale postawa serca i dobro okazywane innym stanowi o wartości człowieka.

Autorami książki są br. Bogdan Pławecki – franciszkanin, misjonarz pracujący w Peru i autor opowiadania dla dzieci o Męczennikach z Pariacoto „Pogromcy Czerwonego Smoka” oraz Magda Kwit – autorka książki dla dzieci „Chcę być świętym!” o Męczennikach z Pariacoto.

 


Magda Kwit, br. Bogdan Pławecki OFMConv, Święty nie z tej ziemi. Opowiadanie o Martinie de Porres, Bratni Zew, Kraków 2019

Oceń treść:
;