Imieniny: Paschalisa, Slawomira, Weroniki

Wydarzenia: Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Przygotowania

Symbole ŚDM na granicy polsko – ukraińskiej

 fot. ŚDM Kraków 2016 / krakow2016.com

Krzyż Młodych i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – symbole Światowych Dni Młodzieży ustawiono 25 maja na granicy polsko – ukraińskiej w miejscu planowanego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice. Modlitwie w Godzinie Miłosierdzia przewodniczył bp Adam Szal oraz kapłani z Polski i Ukrainy.

 

Na modlitwie zgromadziła się nie tylko młodzież, ale również starsi mieszkańcy przygranicznych wiosek. Rozpoczęła ją adoracja krzyża, następnie odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W dniu gdy Kościół rzymskokatolicki obchodzi Święto NMP Matki Kościoła modlono się też słowami Litanii Loretańskiej.

Bp Szal podkreślił, że modląc się w takim miejscu, na granicy dwóch państw, trzeba mieć świadomość, że Chrystus jest ponad granicami. Główną intencją modlitwy był pokój na świecie a zwłaszcza na Ukrainie.

Z ukraińskiej strony w modlitwie uczestniczyła młodzież z parafii Sambor, Błozew oraz wierni z nadgranicznych Niżankowic. Z polskiej strony w modlitwie wzięli udział harcerze, młodzi z Przemyśla i Hermanowic. Nie zabrakło mieszkańców nadgranicznych Malhowic.

Spotkanie zakończyło się zaproszeniem młodzieży z Ukrainy na ŚDM do Krakowa. Słowa zaproszenia skierował ks. prałat Tadeusz Biały z Przemyśla.

;