Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Kulturalnie

Synagogi nocą – „O kobietach żydowskich”

Już po raz piąty zapraszamy do wspólnej nocnej wędrówki szlakiem 7 krakowskich synagog w ramach programu 7@nite. Synagogi nocą.

 

Jest tylko jedno miasto na świecie, które może pochwalić się tak unikatowym ”zbiorem” żydowskich domów modlitwy. I to miejsce znajduje się na krakowskim Kazimierzu. Dlatego raz w roku w pierwszą sobotnią noc czerwca udostępniamy te niezwykłe budynki wszystkim, którzy chcą je odwiedzi. A jest co oglądać – w każdej z synagog czeka na was specjalny program.

W tym roku w krakowskich synagogach rządzić będą kobiety. Przygotowaliśmy wystawy, prezentacje multimedialne, koncerty i dyskusje o kobietach i z kobietami w roli głównej. To będzie prawdziwa noc kobiet, a naszymi przewodnikami będą piękne i mądre damy w różnym wieku i z różnych epok.

Zapraszamy na program 7@nite. Synagogi nocą – „O kobietach żydowskich” w nocy z 6/7 czerwca 2015 r. Tej nocy wszystkie synagogi stoją przed wami otworem. Zaczynamy o godz. 22:00, a kończymy jak zawsze o 2 po północy. Wstęp wolny!

 

Program

Godz. 22.00
Uroczysta Hawdala na dachu JCC w Krakowie (ul. Miodowa 24)

Godz. 22.30 - 2.00
Otwarcie synagog dla publiczności

 

# SYNAGOGA TEMPEL

Djamchid Sisters - koncert

Djamchid Sisters to singer - songwriterski duet sióstr pochodzących z Jerozolimy. Dziewczyny zaczęły komponować i pisać teksty w 2010 roku, koncentrując się na akustycznych folkowo-popowych kawałkach w języku hebrajskim. Obecnie pracują nad debiutanckim albumem „The Djamchid Sisters”. Koncert podczas 7@nite będzie ich pierwszym występem poza granicami Izraela.

 

# SYNAGOGA KUPA

Kobiety o kobietach

Krótkie, 20 - minutowe wykłady i opowieści o wybranych żydowskich postaciach kobiecych.

22:30 i 22:50 - Bella Szwarcman-Czarnota o Serach bat Aszer i Irenie Klepfisz
23:20 i 23:40 - Joanna Lisek o Pui Rakowskiej i Chanie Lewin
00:10 i 00:30 - Katarzyna Zimmerer o Guscie Draenger i Marii Orwid
01:00 i 01:20 - Edyta Gawron o Zofii Ameisen i Róży Jakubowicz

 

# SYNAGOGA REMU

Sara Szenirer

Wystawa o życiu i roli krakowskiej działaczki oświatowej i społecznej, twórczyni systemu szkół Bejs Jaakow, których model funkcjonuje po dziś dzień w różnych krajach na świecie.

Opracowanie: Marta Eichelberger - Jankowska

 

# SYNAGOGA POPPERA

Dwie Estery - warsztaty

Warsztat artystyczny czyli wysiewanie portretów z nasion, które poprowadzą dwie kobiety - Beata Milligan i Anna Lewińska. Poprzez aktywny udział w tworzeniu podobizn dwóch niezwykłych żydowskich kobiet: Estery perskiej i krakowskiej - poznamy ich fascynujące historie.

 

# SYNAGOGA STARA

Starotestamentowe bohaterki narysowane

Historie starotestamentowych bohaterek narysowane współczesną cienką kreską i pokolorowane. O tym dlaczego czasy starobiblijnych kobiet niewiele różnią się od współczesności i dlaczego dylematy i problemy ówczesnych kobiet, ale również ich siła i bohaterstwo są lustrzanym odbiciem teraźniejszości…

Rysunki: Patryk Pufelski, opracowanie graficzne: Alicja Beryt

 

# SYNAGOGA IZAAKA

Babiniec - kobiety w kulturze Jidysz

Wystawa ma na celu ukazanie wpływu żydowskich kobiet na kulturę Jidysz. Ekspozycja akcentuje m.in. kobiece doświadczenie nowoczesności - udział Żydówek w ruchach awangardowych, ich wkład w rozwój teatru, filmu oraz edukacji żydowskiej, a także działania na rzecz emancypacji  i feminizmu. Wystawa wypożyczona dzięki uprzejmości Fundacji Bente Kahan  z Wrocławia.

Koncepcja i teksty: dr Joanna Lisek, kurator: Yoav Rossano

 

# SYNAGOGA WYSOKA

Zatańczona historia Żelaznej Damy

Taneczno - multimedialna historia Gołdy Meir, jedynej kobiety - premier Izraela. Opowieść o sile, nieugiętości, odwadze i trosce kobiety, która będąc żelazną damą (jeszcze przed epoką Margaret Thatcher) potrafiła także być matką i opiekunką narodu.

Taniec: Agnieszka Jachym; koncept, projekcje: Paweł Weremiuk; muzyka: Albin Talik


IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

# Żydowskie Muzeum Galicja

18.00 Spotkanie z cyklu „Kobiety – mniejszości – dziedzictwo – przemiany”
Kolejne już spotkanie naszego cyklu, tym razem poświęcone kobietom we współczesnych społecznościach żydowskich. Spotkanie będzie okazją do wymiany poglądów, zaprezentowania odmiennych wizji życia żydowskiego w Polsce i roli kobiet w jego odrodzeniu, zadania nurtujących pytań oraz zmierzenia się ze stereotypowym obrazem miejsca kobiet w tradycji żydowskiej. Zaproszone panelistki, przedstawicielki społeczności żydowskich Warszawy: Magdalena Szpilman i Marta Jankowska, oraz Krakowa: Olga Danek i Estera Stopińska, opowiedzą o współczesnych problemach i wyzwaniach, o tym, jak widzą swoje miejsce we wspólnocie i jakie zmiany w niej dostrzegają.

Spotkanie poprowadzi dr Edyta Gawron.
W języku polskim.
Wstęp wolny.
Wydarzenie jest częścią programu Muzeum Znaczy Więcej realizowanego dzięki wsparciu Dutch Jewish Humanitarian Fund.

21.30 Komizm „Mamełe”, tragizm „Dybuka”. Oblicza kobiet w przedwojennej kinematografii. Pokaz filmowy z muzyką na żywo.

Przedwojenne filmy ukazują niezwykłą różnorodność postaci żydowskich kobiet: troskliwe matki, oddane siostry, nieszczęśliwe kochanki… Zapraszamy na pokaz fragmentów przedwojennych produkcji filmowych z kobietami żydowskimi w roli głównej. Całość okraszona niezwykłą gamą dźwięków w wykonaniu zespołu Jenzory (Katowice).
W języku polskim.
Wstęp wolny.
Wydarzenie jest częścią programu Muzeum Znaczy Więcej realizowanego dzięki wsparciu Dutch Jewish Humanitarian Fund.


# JCC Kraków

Nocna wycieczka „Wszystkie kobiety Kazimierza”
Zapraszamy na wycieczkę, podczas której będzie można poznać historie
i zwyczaje żydowskich kobiet związanych z dzielnicą Kazimierz.Start: JCC Kraków, ul. Miodowa 24Godziny: 22:30, 23:00 (wycieczka w języku angielskim), 23:30, 0:00Czas trwania: 60 min.Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: rsvp@jcckrakow.org lub tel. 12 370 57 70

22:30 Czulent i chałka. Serdecznie zapraszamy do ogródka JCC, by spróbować tych tradycyjnych żydowskich potraw.

22:30 Punkt informacyjny Klubu Studenckiego “Gimel” w JCC WEST, ul. Izaaka 5. Miejsce, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o 7@nite i porozmawiać z żydowskimi studentami i studentkami.

22:30 - 0:30 Porozmawiaj z nimi!
Zapraszamy do nieformalnych rozmów z członkiniami krakowskiej społeczności żydowskiej. Będzie to okazja do zadawania pytań, dyskusji, poznania ich historii i dowiedzenia się więcej o współczesnym życiu żydowskim.

23:30 Nie tylko kobiety pieką chałki. Pokaz pieczenia chałki w wykonaniu rabina Aviego Baumola.

0:30 “What’s the Parsha, pani Zosia?”, czyli współczesne żydowskie kobiece spojrzenie na Torę. Projekcja cyklu mini - wykładów dotyczących cotygodniowej porcji Tory prowadzonych przez Zofię Radzikowską, zasłużoną członkinię społeczności żydowskiej w Krakowie.

;