Watykan
Synod Biskupów w październiku 2022 roku
Sekretarz Generalny Synodu Biskupów, kard. Lorenzo Baldisseri poinformował, że Papież Franciszek zapowiedział zwołanie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na październik 2022 roku. Odbędzie się on pod hasłem: „W stronę Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo oraz misja”.
Instytucja synodu została ustanowiona przez św. Pawła VI w 1965 roku. Dla Papieża Franciszka stanowi on jedno z najcenniejszych dziedzictw Soboru Watykańskiego II. Uruchamia w Kościele „dynamizm słuchania”, który wychodząc od ludu Bożego przechodzi przez pasterzy i znajduje swój punkt kulminacyjny w Biskupie Rzymu. Synodalność jest istotnym wymiarem Kościoła, wyraża się we „wspólnym wędrowaniu” po ścieżkach historii, prowadzącym do spotkania z Chrystusem. Pozwala doświadczyć „pojednanej różnorodności” oraz uniwersalizmu Kościoła.
Kościół i synod to synonimy - powiedział kard. Lorenzo Baldisseri przywołując słowa św. Jana Chryzostoma. Synod jest więc imieniem Kościoła. Zatem synodalność jest jego konstytutywnym wymiarem. Obejmuje cały Kościół w komunii, w uczestnictwie oraz w misji.
Sekretarz generalny Synodu Biskupów zaznaczył, że komunia wyraża się we wspólnym spotkaniu. Jego uczestnicy nie tylko słuchają, nie tylko otrzymują, ale są bohaterami wydarzenia, którzy pozostają aktywni, mówią i komunikują, służą według swoich funkcji i zdolności. Papież Franciszek powraca zatem do pierwotnego znaczenia synodalności, według którego Kościół nie jest statyczny i ahistoryczny, ale stanowi żywą wspólnotę, która wędruje razem.
„Synodalność wyraża podmiotowość wszystkich ochrzczonych. Wychodzimy tutaj od chrztu.To dlatego synod jako taki w wizji zarówno Pawła VI, a szczególnie Papieża Franciszka ma znaczenie dużo szersze niż kolegialność. Ta ze swej istoty obejmuje całe kolegium biskupów, w którym Papież jako następca apostoła Piotra jest głową tego gremium. I potem przechodzi się do ludu Bożego. Ale tutaj poprzez synodalność chcemy podkreślić, że wszyscy ochrzczeni powinni być włączeni, stać się aktywnymi bohaterami wydarzenia. Nie pozostają jedynie obserwatorami, ani widzami, jakby w teatrze, ale są prawdziwymi uczestnikami.“