Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Komentarze

Synod nie będzie rewolucją, nie wprowadzać ludzi w błąd

 fot. Carolus / wikipedia.org

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów apeluje, by po październikowym Synodzie Biskupów o rodzinie nie spodziewać się żadnych rewolucyjnych zmian w sprawie dopuszczania do komunii rozwodników żyjących w nowym związku. Kard. Robert Sarah jasno oświadczył, że żadnych zmian w tym zakresie być nie może, bo nie można zmieniać Ewangelii.

 

Szef watykańskiej dykasterii odpowiedzialnej za liturgię i sakramenty wypowiedział się na ten temat podczas debaty o rodzinie na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Przyznał, że ludzie, słuchając Papieża Franciszka, mogli nabrać nadziei na zasadnicze zmiany, ale takie zmiany nie są możliwe. Kard. Sarah ma żal do biskupów i kardynałów, którzy występują przeciwko słowom Chrystusa. Twierdząc, że nikt nie powinien być wykluczony od Eucharystii, traktują ją jak zwyczajny posiłek. „Podstawowym problemem – powiedział watykański purpurat – jest tu utrata wiary. Jeśli nie wiemy, co przyjmujemy w Eucharystii, to możemy dawać komunię również tym, którzy sprzeniewierzyli się przymierzu z Chrystusem, ale wtedy oszukujemy ludzi”. Kard. Sarah przypomniał, że rozbicie małżeństwa jest grzechem ciężkim i bez prawdziwej skruchy nie można przystępować do komunii. Jeśli to robimy, dopuszczamy się profanacji.

Pochodzący z Ghany duchowny zauważył, że podziały wokół tej kwestii rodzą się przede wszystkim na Zachodzie. W innych krajach tego nie widać. „W mojej Afryce na przykład jesteśmy nieugięci, bo widzieliśmy misjonarzy umierających za wiarę”. Kard. Sarah ma nadzieję, że przyszły Synod Biskupów przyczyni się do odbudowania jedności katolików również na Zachodzie. Podkreślił on, że w pełni szanując współczesną mentalność musimy jednak umieć iść pod prąd, świadomi, że rezygnacja z głoszenia Ewangelii będzie oznaczała koniec Kościoła.

 

Źródło:
;