Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Osobowość

Szef papieskiej dyplomacji: wciąż powracam do Leonarda Cohena

leonard cohen fot. Takahiro Kyono / wikipedia.org

Szef papieskiej dyplomacji zaskoczył czytelników watykańskiego dziennika niespodziewanym wyznaniem. Jego artykuł rozpoczyna się co prawda od Donalda Trumpa, ale tylko po to, by stwierdzić, że dzień jego wygranej na zawsze będzie mu się kojarzył ze śmiercią Leonarda Cohena. Abp Paul Gallagher zwierza się bowiem z zamiłowania do muzyki kanadyjskiego piosenkarza.

 

Poznał ją jako nastolatek pod koniec lat sześćdziesiątych. Wychowani na Beatelsach, znajdywaliśmy pokrzepienie czy wręcz przyjemność w poetyckich tekstach o niebywałym pięknie i w prostych melodiach tego kanadyjskiego muzyka – pisze pochodzący z Liverpoolu hierarcha. Wspomina, że utwory Cohena kończyły przyjacielskie świętowanie późno w nocy, towarzyszyły wyznaniom i rozmowom. „Mogliśmy liczyć na Leonarda, który niemalże w naszym imieniu wyrażał nasze intymne uczucia czy nieokreśloną melancholię” – dodaje abp Gallagher.

Szef papieskiej dyplomacji zauważa, że życie Cohena było nieustanną drogą duchową. Jego nawrócenie na buddyzm i buddyjskie doświadczenie monastyczne były centralnymi wydarzeniami jego życia. W jego piosenkach wiele jest odniesień religijnych. „Odczytując po wielu latach wersety piosenki So long, Marianne – pisze abp Gallagher – zdumiewają mnie niemal mistyczne słowa, od których się ona rozpoczyna: Come over to the window, my little darling, I’d like to try to read your palm – Podejdź do okna kochanie, chciałbym móc ci czytać z ręki”.

Na zakończenie szef papieskiej dyplomacji wyznaje, że do piosenek Leonarda Cohena powracał przez całe życie i znajdował w nich pokrzepienie.

Leonard Cohen zmarł 7 listopada 2016 w Los Angeles. Miał 82 lata.

Oceń treść:
Źródło:
;