Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Solidarność

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości: brakuje jeszcze ponad 7 tys. wolontariuszy

 fot. Agnieszka Ożga-Woźnica

Do połowy października przedłużono rekrutację wolontariuszy do Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Do końca września zgłosiło się 6,3 tys. wolontariuszy a potrzeba ich ponad dwa razy więcej.

 

„Leć walczyć z biedą!” – to hasło łączy w tym roku wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. „Mamy już ponad 6300 wolontariuszy, ale wciąż zapraszamy osoby z wielkimi sercami do miejscowości, w których szczególnie są potrzebni” – informuje Jolanta Szymańska ze Stowarzyszenia Wiosna i wskazuje, że na stronie: www.szlachetnapaczka.pl można znaleźć listę miast, gdzie brakuje jeszcze ochotników do pomocy.

„Czekamy na osoby, które mają wielkie czerwone serca. Zapraszamy osoby, które ukończyły 18 rok życia, są pełne pasji do pomagania i chcą zrobić coś dla drugiego człowieka i przede wszystkim chcą widzieć realną zmianę w świecie, która dokona się dzięki nim” – mówi Aleksandra Lągawa ze Stowarzyszenia Wiosna i dodaje, że wolontariuszem Paczki i Akademii może zostać każdy. „Czekamy na osoby młode, czekamy na osoby starsze; na takie, które po prostu chcą pomagać” – wyjaśnia Lągawa.

Wolontariusz Szlachetnej Paczki dociera do potrzebujących rodzin, rozmawia z nimi i podejmuje decyzję o włączeniu takiej rodziny do projektu. Później, w czasie finału, czyli 12 i 13 grudnia dba o to, żeby ta pomoc przekazana przez darczyńcę dotarła do tej konkretnej rodziny. Natomiast wolontariusz Akademii Przyszłości raz w tygodniu spotyka się z dzieckiem, które wychowuje się w trudnych warunkach; rozmawia z tym dzieckiem, dba o to, żeby od porażek w życiu przeszło do swoich sukcesów.

Wolontariat w Paczce i w Akademii może przynieść też wiele korzyści dla takiej osoby, która zdecyduje się na pomoc przy projektach. „Jest to przede wszystkim duży rozwój własnych kompetencji i komunikacji, ale także zarządzania” – mówi Aleksandra Lągawa i wskazuje przykład wolontariusza Szlachetnej Paczki, który zajmuje się pozyskiwaniem różnych darczyńców dla potrzebujących rodzin, a także działa z lokalnymi przedsiębiorcami po to, żeby na przykład zorganizować magazyn, w którym będą przygotowane przez darczyńców paczki.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości mogą się zgłaszać za pośrednictwem strony: www.superw.pl jeszcze do 15. października.

W ubiegłym roku Szlachetna Paczka pomogła 19 580 rodzinom żyjącym w niezawinionej biedzie, a Akademia Przyszłości 1800 dzieciom wychowującym się w trudnych warunkach. XIV edycja Paczki zjednoczyła ponad milion osób – potrzebujących, wolontariuszy, darczyńców przygotowujących pomoc i dobroczyńców finansujących organizację projektu.

Źródło:
;