Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Ciekawostki

Szopka z Polski dla papieża Franciszka

 fot. mat. pras. Szopka autorstwa Dariusza Czyża z Krakowa

Po sukcesie jakim było I miejsce w kategorii szopek zagranicznych – na konkursie „100 Szopek” 2015/16, które zajęła krakowska szopka wykonana przez Dariusza Czyża, Stowarzyszenie „TOTUS TUUS” postanowiło ponownie wystawić do konkursu szopkę artysty.

 

Tym razem wykonana szopka posiada motywy i symbole rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej. W bazylice jest obecny nie tylko cudowny wizerunek Maryi Solus Populi Romani, który wiąże się z cudem spadającego śniegu w środku rzymskiego lata, ale także relikwie drewienek betlejemskiego żłóbka i witraż. Warto też zauważyć, że konstrukcja szopki jest dwustronna. Po drugiej stronie budowli czeka na nas niespodzianka… Artysta zawarł w niej jeszcze jeden, bardzo istotny motyw Wiecznego Miasta… Miniaturową dziurkę od klucza, w której zobaczymy kopułę Bazyliki Św. Piotra. Element ten nawiązuje do słynnej dziurki w bramie posiadłości Kawalerów Maltańskich na wzgórzu Awentyn, która jest jedną z najważniejszych atrakcji miasta.

Szopka krakowskiego artysty nabiera życia, kiedy załączymy w konstrukcji światełka, oświetlą one jej witraże i balkony ukazując misternie wykonane szczegóły. Na jednym z dziedzińców oczekują święci: siostra Faustyna, ojciec Pio i Jan Paweł II. W szopce nie mogło zabraknąć postaci papieża Franciszka i… świętego Franciszka. A na warcie stoją rzymscy żołnierze. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą

Międzynarodowa Wystawa o nazwie: „100 Szopek”, odbywa się w Rzymie od 42 lat i każdego roku bierze w niej udział ponad 150 stajenek, z kilkunastu regionów Włoch oraz kilkudziesięciu krajów. Szopki z różnych stron świata reprezentują różne techniki i wykonane są z najbardziej dziwnych materiałów, począwszy od drewna, a skończywszy na… makaronie.

Wystawa, która potrwa do stycznia 2018 r. jest prestiżowym wydarzeniem, nad którym patronat objął Prezydent Republiki Włoskiej, Włoski Episkopat, Papieska Rada ds. Kultury, Ministerstwo Kultury i Dóbr Narodowych. Ze strony polskiej obecność krakowskiej szopki na wystawie wspierają: Ambasada Polski przy Stolicy Apostolskiej, Fundacja Jana Pawła II – Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, Duszpasterstwo Polaków w Rzymie, Instytut Polski, Polska Organizacja Turystyczna, Bazylika Mariacka, katolickie media: Magiczny Kraków i Franciszkanska3.pl, Wpis, Niedziela i Źródło. Transport szopki z Krakowa do Rzymu został powierzony niezawodnej firmie Anmart. Polska szopka bierze udział w wystawie z inicjatywy Stowarzyszenia kulturalnego „TOTUS TUUS”- promocja Słowa Świętego Jana Pawła II.

Dariusz Czyż – autor szopek, laureat wielu nagród, talent odziedziczył po swoim dziadku, Stanisławie Paczyńskim, słynnym twórcy Krakowskich Szopek przyznaje: „Tworzę szopki tzw. krakowskie, które są kolorowe i inspirowane budowlami Krakowa. Ale bynajmniej nie jest to odtworzenie miasta. Jest to wyobraźnia twórcy szopki, który umieszcza elementy miasta, inspirując się jego architekturą. W tym roku na rzymską wystawę przygotowałem szopkę wzorowaną na budowli Bazyliki Matki Bożej Większej. Praca nad nią była dla mnie wyzwaniem, gdyż powędruje ona do Papieża Franciszka”.

„Prezenty, które otrzymuje Ojciec Święty przeznaczone są na szczytny cel – zaznacza Aleksandra Zapotoczny – prezes  Stowarzyszenia „TOTUS TUUS”. - Być może szopka będzie wystawiona na aukcje tzw. Loterię, z której to dochód jest przeznaczony na potrzeby działalności Biura Papieskiego Jałmużnika, być może będzie podarowana do więzienia, albo też znajdzie swoje miejsce w szpitalu dla dzieci. Serce papieża Franciszka jest ogromne, dlatego to on zadecyduje dokąd trafi polska szopka”.

 

Oceń treść:
;