Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Polska

Tabletka "dzień po" dostępna w Polsce bez recepty

Tabletka "dzień po" będzie dostępna w Polsce bez recepty. - To decyzja bezwarunkowa informuje KAI rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk. Pigułki ellaOne, czyli tzw. antykoncepcja awaryjna, były dotąd dostępne na terenie UE na receptę. 5 stycznia Komisja Europejska zdecydowała o rezygnacji z recept na ten środek.

 

Jak powiedział KAI Krzysztof Bąk, "jeżeli jesteśmy członkiem Unii, to do takich decyzji Komisji Europejskiej, która jest komisją centralną i administracyjną, musimy się dostosować. To decyzja bezwarunkowa". Pigułki ellaOne, czyli tzw. antykoncepcja awaryjna, były dotąd dostępne na terenie UE na receptę. 5 stycznia Komisja Europejska zdecydowała o rezygnacji z recept na pigułki.

Polska na posiedzeniu Europejskiej Agencji ds. Leków opowiedziała się przeciw nowemu projektowi, a wiceminister Sławomir Neumann zapowiedział wtedy, że w naszym kraju recepty zostaną utrzymane. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce tabletka "dzień po" będzie dostępna bez recepty.

Okazuje się, że decyzja o tym, czy lek będzie sprzedawany na czy bez recepty będzie zależna od poszczególnych rządów, nie dotyczy krajów, w których antykoncepcja jest dozwolona.

Decyzję o "uwolnieniu" leku od recepty mogą jednak podjąć kraje, które mają ustawowy zakaz stosowania środków antykoncepcyjnych. "W krajach, w których stosowanie antykoncepcji jest dozwolone obowiązuje bezwarunkowe stosowanie tego konkretnego produktu" - wyjaśnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Ponieważ w Polsce antykoncepcja jest legalna, nasz kraj musi dostosować się do unijnego rozporządzenia.

Nakaz sprzedaży pigułek ellaOne bez recepty obowiązuje od momentu ogłoszenia dokumentu przez Komisję Europejską, czyli od 5 stycznia. Decyzja o tym, kiedy tabletki będą dostępne należy do producenta, hurtowni i aptek.

Źródło:
;