Imieniny: Artura, Brunona

Wydarzenia: Światowy Dzień Mieszkalnictwa

Wspomnienia

Tajemnice krakowskich kościołów, czyli Cracovia Sacra

 fot. mat.pras.

Dziewiętnaście kościołów i klasztorów z grodu Kraka oraz kilka muzeów, pałac a nawet mieszkanie będą mogli zobaczyć ci, którzy wezmą udział w siódmej edycji Cracovia Sacra. Wydarzenie dedykowane jest świętemu Janowi Pawłowi II.

Cracovia Sacra odbędzie się w nocy z 14 na 15 sierpnia. To wydarzenie kulturalne, którego celem jest pokazanie religijnego charakteru Krakowa. Kraków to miasto świętych i błogosławionych, słynące ze swojej pobożności. Krakowska „noc kościołów” nie ma równego sobie odpowiednika w żadnym polskim mieście. To już siódma edycja wydarzenia, które cieszy się niesłabnącym  zainteresowaniem krakowian i gości odwiedzających nasze miasto – mówiła  Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta na konferencji prasowej. - To zainteresowanie nie dziwi, ponieważ ilość krakowskich świątyń i tajemnic jakie skrywają jest tak ogromna, że co roku można odkrywać coś nowego – dodała.

 

Tegoroczna Noc Cracovia Sacra dedykowana jest wyniesionemu na ołtarze arcybiskupowi krakowskiemu, a potem papieżowi – Karolowi Wojtyle. Wydarzenie rozpocznie się 14 sierpnia o godzinie 13:30 w katedrze na Wawelu.

W ramach Cracovia Sacra przed odwiedzającymi swoje podwoje otworzy dziewiętnaście świątyń (zarówno kościoły, jak i klasztory). Będzie można zajrzeć do: Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, Bazyliki św. Trójcy (oo. Dominikanie), Bazyliki św. Floriana, Bazyliki oo. Franciszkanów, Kolegiaty św. Anny, Sanktuarium św. Jana Pawła II, Opactwa oo. Benedyktynów w Tyńcu, Opactwa św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach, Kościoła św. Bernardyna (oo. Bernardyni), Kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy, (oo. Redemptoryści), Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piasku (oo. Karmelici), Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa (oo. Jezuici), Kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kościoła Matki Bożej Dobrej Rady, Kościoła św. św. Piotra i Pawła, Bazyliki Mariackiej, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Kościoła św. Stanisława Kostki.

Sacra Cracovia to nie tylko możliwość pomodlenia się i zwiedzenia kościołów w nocy. To także 23 koncerty (w tym trzy spektakle słowno-muzyczne),  osiem wystaw poświęconych, bezpośrednio lub pośrednio, osobie świętego Jana Pawła II. U dominikanów w Bazylice Świętej Trójcy zaprezentowana będzie ekspozycja „Świętych obcowanie” (znajdą się na niej relikwiarze i relikwie świętych od Jacka Odrowąża do Jana Pawła II), w Bazylice św. Floriana zobaczyć będzie można projekt - „Jako kapłan i duszpasterz byłem zawsze szczególnie blisko związany z ludźmi młodymi…” (zawiera materiały ze zbiorów Bazyliki, w której w latach 1949-1951 Karol Wojtyła był wikarym). W kościele ojców bernardynów wystawiona będzie „Papieska Kalwaria” (obiekty sakralne oraz pamiątki  związane z Ojcem Świętym udostępnione przez OO. Bernardynów z Kalwarii  Zebrzydowskiej). Każdy, kto w nocy z 14 na 15 sierpnia wstąpi do Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piasku będzie mógł podziwiać wystawę fotograficzną „Papieski Kraków”. Kustosze Muzeum Archidiecezjalnego zaprezentują „Papieskie nakrycia głowy z różnych stron świata”. W szacownym wnętrzu Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego  Collegium Maius zobaczymy papieża – studenta na ekspozycji  „Moja Alma Mater - ślady Karola Wojtyły w Uniwersytecie  Jagiellońskim”. Miłośnicy znaczków powinni wybrać się do Bazyliki Franciszkanów, w której urządzony będzie pokaz filatelistyczny „Filatelia Sacra”. Tynieccy benedyktyni zapowiadają intrygującą wystawę „Rośliny w kulcie Najświętszej Marii Panny”.

Niecodzienną atrakcją będzie możliwość dokładniejszego niż zazwyczaj zwiedzenia wielu zabytków, między innymi opactwa benedyktynów w Tyńcu. Turyści zostaną oprowadzeni po kryptach, chórze zakonnym czy kapitularzu. Siostry ze Staniątek otworzą dawną celę apteczną. Każdy, kto chce lepiej poznać krakowskie życie Jana Pawła II, powinien obejrzeć  mieszkanie rodziny Wojtyłów przy ul. Tynieckiej. W Pałacu Biskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 otwarta zostanie biblioteka, sala królewska, sala krakowska z oknem papieskim oraz kaplica arcybiskupów krakowskich).

Noc Cracovia Sacra to także imprezy towarzyszące. W tym roku to Cudowna Moc Bukietów organizowana przez Instytut Dziedzictwa, która odbędzie się 15 sierpnia (piątek). Wstęp do wszystkich miejsc będzie bezpłatny. Jedynie w kilku miejscach obowiązywać będą bezpłatne wejściówki (do odbioru w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11 od soboty, 9 sierpnia). Tak będzie w przypadku  zwiedzania krypty w Opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu; zwiedzania za klauzurą chóru zakonnego, kapitularza oraz dawnej celi aptecznej w Opactwie św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach (bezpłatne wejściówki do odbioru także w Zamku w Niepołomicach); koncertu „Przyjacielu z Nieba powiedz jak tam jest...” w Kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz wejścia do kaplicy św. Jana z Kęt w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Patronat nad Cracovia Sacra objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski.

 

Źródło:
;