Imieniny: Waltera, Bonifacego, Walerii

Wydarzenia: Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Życie

Tak dla Życia! XII Marsz Świętości Życia przeszedł ulicami Warszawy

 fot. Fotolia.com

Tysiące warszawiaków wzięło udział w niedzielę 2 kwietnia w XII Marszu Świętości Życia. Pod hasłem "Tak dla Życia" przeszli wraz z kard. Kazimierzem Nyczem z Placu Zamkowego do bazyliki Świętego Krzyża. Marszowi towarzyszyła akcja "Pielucha dla Malucha", w czasie której zbierano artykuły niemowlęce dla Domów Samotnej Matki w Chyliczkach i Zielonce.

 

Pod Kolumną Zygmunta uczestnicy marszu wysłuchali krótkiego świadectwa Wandy i Adama Ekielskich. Małżeństwo z 35-letnim stażem opowiedziało m.in. o swojej otwartości na przyjęcie kolejnych dzieci, mimo kłopotów ze wzrokiem matki. Ekielski był jednym z pierwszych w Polsce mężczyzn, który dzięki prof. Włodzimierzowi Fijałkowskiemu mógł towarzyszyć żonie przy porodzie. Małżonkowie wychowują siedmioro dzieci, w tym syna z niepełnosprawnością. Prowadzą też szkołę rodzenia i Dom Narodzin.

Po takim świadectwie życia rodzinnego można dać sygnał do wymarszu - stwierdził kard. Nycz a zebrani na Placu Zamkowym nagrodzili siedmiokrotnymi brawami rodziców siedmiorga dzieci.

W marszu licznie uczestniczyły rodziny z dziećmi, które niosły specjalnie przygotowane na tę okazję serca z napisem "Dziękuję za życie". Na zakończenie marszu wręczyły je swoim rodzicom. Radosną atmosferę marszu podkreślały różnobarwne balony i flagi oraz śpiewy i okrzyki np. "Każda mama - superbohaterka". Dorośli nieśli też transparenty z hasłami "Dziecko to szczęście", "Solidarni z życiem", "Życie jest święte". W czasie marszu przypomniano też nauczanie św. Jana Pawła II o rodzinie m.in. o roli ojca.

Tegoroczny marsz tradycyjnie już poprzedziły Msze święte: w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starówce mszy przewodniczył kard. Kazimierz Nycz natomiast w katedrze św. Floriana na Pradze bp Kazimierz Romaniuk.

- Jako chrześcijanie jesteśmy za życiem. Najgłębszy wymiar "Tak dla życia" wyraża się w tym, że wierzymy w życie wieczne, życie, które zmienia się, ale nie kończy. Chcemy, by tu na ziemi, życie każdego człowieka było cenione i chronione - mówił w homilii metropolita warszawski.

Kard. Nycz wyraził radość, że we Mszy w archikatedrze uczestniczyło wiele rodzin z dziećmi. Cieszymy się, że jesteście. Pokazujecie, że dzieci to nie tylko trud, ale radość, że nowy człowiek się narodził - podkreślił metropolita warszawski. Małżonków zachęcał do radości z tego, że mogą uczestniczyć w poczęciu człowieka, gdyż to Bóg powołał ich do współdziałania.

Niedziela związana z Marszem Świętości Życia jest również po to, by wyśpiewać Bogu chwałę za to, że życie jest święte. "Owszem, będziemy też wołać, żeby życie każdego człowieka: małego, ale też starego i chorego było święte także w odbiorze i odczuciu wszystkich ludzi; by życie i ludzka godność była chroniona również w wymiarze prawnym - zaznaczył kard. Nycz.

Organizatorem XII Marszu Świętości Życia były archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska.

Oceń treść:
;