Imieniny: Gerwazego, Protazego

Wydarzenia: Światowy Dzień Anemii

Rodzina

Tato.net: ojcostwo drogą spełnienia dla mężczyzny

 fot. Fotolia.com

Na spotkaniu grupy ekumenicznej z Polski, które odbyło się kilka dni temu z Papieżem Franciszkiem poruszano wiele tematów dotyczących relacji między wyznaniami w niesieniu Dobrej Nowiny, także związanych z ewangelizacją w rodzinie i przez rodzinę. Rozmawiano o potrzebie wsparcia dla rodzin, których dzieci doświadczają różnych kryzysów albo traumy rozstania rodziców. 

 

Wśród zebranych obecny był również dr Dariusz Cupiał, z fundacji Cyryla i Metodego, założyciel portalu Tato.Net. W rozmowie z Radiem Watykańskim przekazał, że ten portal zebrał w ramach Think-Tanku Tato.net wyniki badań oraz konkretną wiedzę na temat problematyki współczesnego ojcostwa. Przygotowuje on także różne kampanie informacyjne i społeczne dotyczące struktury rodziny oraz udostępnia narzędzia potrzebne w edukacji i w duszpasterstwie.

„Bardzo ważne jest gromadzenie wiedzy, ponieważ przez globalny problem, jakim jest brak ojca w rodzinie naruszona została podstawowa struktura rodziny. Otóż samotne rodzicielstwo to jeszcze nie rodzina. Nawet ta Święta Rodzina z Nazaretu, w której dorastał Syn Boży składała się z matki i przybranego ojca. Maryja nie była samotną matką. W dzisiejszych czasach dostrzegamy to nieraz w duszpasterstwie, ale powinniśmy jeszcze większą wagę przywiązywać do faktów związanych z dramatem, jakim jest trauma rozstania się rodziców. Raporty, które przygotowuje Fundacja nazwaliśmy «Stato», czyli studia i statystyki dotyczące ojcostwa. One ukazują się co roku i pokazują też pewne ważne informacje dotyczące zmiany pewnych wzorców i postaw. Te informacje dotyczą potrzeb, które są w rodzinie dzisiaj. Te potrzeby się zmieniają.“

Na stronie www.Tato.Net można pobrać raporty z badań dotyczących ojcostwa.

Źródło:
;