Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Jan Paweł II na dziś

Tegoroczne kolędowanie z Janem Pawłem II w telewizji i internecie

 fot. idmjp2

Już po raz 12. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zorganizował koncert kolęd pt. „Śpiewajmy i Grajmy Mu! Kolędowanie z Janem Pawłem II”. Z powodu pandemii tegoroczne wydarzenie będzie można zobaczyć w internecie i telewizji regionalnej.

- To wydarzenie stało się już nieodzownym elementem okresu poświątecznego w Krakowie. I choć nie możemy spotkać się realnie, to bardzo chcieliśmy, by ta tradycja przetrwała. Byśmy mimo trwającej pandemii wspólnie mogli ucieszyć się z narodzin Jezusa Chrystusa i wychwalać go pięknymi kolędami i pastorałkami - opisuje Paulina Wychowańska z Instytutu.

Jak dodaje, tytułowy patron wydarzenia, czyli papież Polak, uwielbiał kolędować i jak co roku w czasie koncertu zabrzmi utwór „Oj maluśki, maluśki”, podczas którego będzie można zaśpiewać wspólnie ze św. Janem Pawłem II.

„Kolędy w każdym zakątku Ziemi przywołują podobne obrazy: światło rozpraszające ciemności, pochyleni nad żłóbkiem Maryja z Józefem, aniołowie, pasterze, trzej królowie i zwierzęta - mieszkańcy stajenki, w której schroniła się Święta Rodzina. Myśli i uczucia także są podobne: wzruszenie, radość, pragnienie pojednania, nadzieja na pokój i zbawienie” - brzmi fragment jednej z zapowiedzi Krzysztofa Ziemca, który poprowadził 12. edycję koncertu pt. „Śpiewajmy i Grajmy Mu! Kolędowanie z Janem Pawłem II”.

Wszyscy, którzy zdecydują się na obejrzenie koncertu, usłyszą m.in. „Bóg się rodzi”, „Gdy śliczna Panna”, „Lulajże Jezuniu” czy „Mario czy już wiesz”. Wśród artystów, którzy zaśpiewają poruszające wersje kolęd i pastorałek znaleźli się: Mateo.O, Mietek Szcześniak, Beata Bednarz, Olga Szomańska czy Olga Bończyk.

Koncert będzie można zobaczyć 6 stycznia o godz. 11:00 w TVP3 Kraków. Nagranie będzie dostępne także godzinę później na kanale YouTube Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie (youtu.be/ttXXYJXjFws).

W ubiegłym roku koncert „Śpiewajmy i Grajmy Mu! Kolędowanie z Janem Pawłem II”, który miał miejsce w Operze Krakowskiej, był jednocześnie wyjątkową inauguracją roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. To właśnie na nim odbyła się prapremiera hymnu poświęconego upamiętnieniu tego jubileuszu pt. „Nie zastąpi Ciebie nikt”, do którego muzykę skomponował Romuald Lipko, a słowa napisał Marek Dutkiewicz.

 

Oceń treść:
Źródło:
;