Imieniny: Lecha, Lutoslawa

Wydarzenia: Dzień Roku Przestępnego

Komentarze

Tornielli i Menichetti w Polsce: Potrzeba mediów, które budują mosty

andrea tronielli fot. Medol / wikipedia.org

Potrzeba mediów, które nie dzielą, ale budują mosty. Nie wznoszą barier, ale wspierają dialog – mówili przedstawiciele mediów watykańskich Andrea Tornielli i Massimiliano Menichetti, którzy 1 czerwca w Lublinie spotkali się ze społecznością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Tematem spotkania ze studentami, w tym dziennikarstwa były „Nowoczesne media i technologie w komunikacji Kościoła”.

 

Eksperci podkreślili znaczenie przekazu medialnego opartego na prawdzie i świadectwie życia ludzi. „W obliczu relacji danej osoby, w obliczu jej doświadczenia życiowego – nawet jeśli nie zgadzamy się z jej zasadami – czujemy większy szacunek i respekt” – powiedział Andrea Tornielli. Przypomniał, że Ewangelia rozprzestrzeniła się przede wszystkim dzięki świadectwu ludzi, którzy „pozwolili się przyciągnąć i zafascynować Jezusem”.

„Dziękuję bardzo za zaproszenie. Cieszymy się, że możemy być tutaj. Przepraszamy, że nie mówimy po polsku. (…) Wyzwaniem, z którym staramy sobie radzić na co dzień jest multimedialność. Dla nas ważne jest, aby starać się jak najbardziej dzielić się wiadomościami, przekazywać je jako tekst, audio i wideo. Na szczególną uwagę zasługują też media społecznościowe, które do niedawna były używane wyłącznie do sygnalizowania artykułów czy innych specjalnych treści. Teraz zdaliśmy sobie sprawę, że coraz bardziej stają się specyficznym źródłem informacji. Dlatego musimy starannie rozważać treści w mediach społecznościowych, które niekiedy są ważniejsze niż same artykuły. (…) Nasze główne zadanie to przekazywanie największej liczbie ludzi na świecie, za pomocą wszystkich środków i języków słowa, nauczania, świadectwa i inicjatyw Stolicy Apostolskiej. A zatem przedstawiać kompetentnie, we właściwym kontekście nauczanie Biskupa Rzymu. Dla nas ma to podstawowe znaczenie. Wierzymy, że jest to najlepsza odpowiedź na zjawisko fake news albo na próby instrumentalnego wykorzystania Papieża dla własnych celów, przeciągając go na jedną lub drugą stronę.“

Przedstawiając misję i różnorodne działania mediów watykańskich, Tornielli zaznaczył, że każdy przekaz, nawet dotyczący tragicznych wydarzeń, musi nieść nadzieję. „W naszej codziennej pracy, nawet gdy musimy mówić o dramatycznych realiach, takich jak wojna, zawsze staramy się to robić, pozostawiając trochę miejsca na ziarna nadziei. Ponieważ tego właśnie potrzeba” – mówił dyrektor programowy watykańskich mediów.

Szef Radia Watykańskiego Massimiliano Menichetti podkreślił, że ważnym aspektem jego działalności jest opowiadanie o wydarzeniach w świecie przez pryzmat katolickiej nauki społecznej. „Oznacza to, że jeśli np. dojdzie do wybuchu bomby w Ukrainie, to z pewnością informujemy o zniszczeniach, ale jednocześnie pokazujemy, kto pomaga, kto działa na rzecz drugiego człowieka, na rzecz pokoju, na rzecz braterstwa, i to na każdym poziomie: słowem, pomocą, polityką, dyplomacją, możliwymi rozwiązaniami” – podsumował Menichetti.

Tornielli i Menichetti wskazali na potrzebę wykorzystywania nowoczesnych technologii w mediach. „Potrzebujemy mediów, które wykorzystują wszystkie nowoczesne technologie, aby komunikować dobro, budować wymianę, słuchać innych, dawać świadectwo piękna wiary chrześcijańskiej, nigdy nie zamieniając prawdy lub tożsamości w pałkę lub mur” – podkreślali goście z Watykanu.

W trakcie spotkania rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, na którego zaproszenie eksperci z Watykanu odwiedzili uczelnię, wspomniał Jana Pawła II i jego rolę w otwarciu na świat i promowaniu przekazujących prawdę mediów. Media na KUL są ważne: działają studia dziennikarskie, a w ostatnim czasie KUL, spośród wszystkich polskich uczelni, stał się najbardziej aktywny w mediach społecznościowych. W spotkaniu z watykańskimi ekspertami uczestniczyli licznie przybyli studenci, głównie dziennikarstwa, a także stypendyści Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie.

Katolicki Uniwersytet Jana Pawła II jest jednym z największych uniwersytetów katolickich na świecie i ważnym ośrodkiem myśli katolickiej. Prowadzi działalność naukową i kształci młodzież  na takich wydziałach, jak teologia, filozofia, nauki społeczne, prawne i humanistyczne oraz nauki matematyczne i przyrodnicze. 

Źródło:
;