Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Solidarność

 fot. Materiały prasowe

Caritas pomaga dzieciom wejść z uśmiechem w nowy rok szkolny. Po raz siódmy zbieramy fundusze na zakup wyprawek szkolnych dla dzieci z ubogich rodzin. Do tej pory przekazaliśmy ich już blisko 100 000.

 

Kampania realizowana jest w całej Polsce w diecezjalnych i parafialnych Caritas. Parafianie wypełnią wyprawkami szkolnymi plecaki zakupione przez Caritas i rozdawane w kościołach. Wyprawki szkolne kupowane są również dzięki wsparciu licznych, prywatnych i instytucjonalnych ofiarodawców. Gotowe wyprawki przed początkiem roku szkolnego przekazane zostaną dzieciom.

Jak informuje GUS w raporcie z czerwca 2015 r. grupą najbardziej dotkniętą i zagrożoną biedą w Polsce są dzieci a ponad ¼ rodzin wielodzietnych z czworgiem lub więcej dzieci dotknięta jest biedą skrajną. Z badań wynika również, że wykształcenie jest najważniejszym czynnikiem zmniejszającym ryzyko biedy i jej dziedziczenia.

Zakup wyprawki szkolnej, szczególnie dla rodzin wielodzietnych jest dużym wyzwaniem:

- Koszt wyprawki szkolnej to jest kwota rzędu tysiąca złotych. Nigdy nie jest tak, że rodzic może sobie pozwolić na zakup wszystkiego czego by się chciało dla swoich dzieci – mówi Małgorzata Pędowska, matka piątki dzieci.

Tegoroczną kampanię Tornister pełen Uśmiechów po raz kolejny wspierają wydawcy edukacyjni z Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. Wydawnictwa: WSiP, Nowa Era, Oxford University Press, Pearson, Macmillan i LektorKlett za pośrednictwem Caritas bezpłatnie przekazują swoje podręczniki dzieciom. Kampanię wspiera również firma BIC - producent artykułów biurowych, przekazując środki na zakup wyprawek szkolnych z prowadzonej przez siebie akcji „Bądź BIC bohaterem”.

Ważnym elementem kampanii jest jej wielki finał, który w tym roku odbędzie się 30 sierpnia w Przemyślu. 8 tysięcy dzieci, które przyjdą na przemyski rynek otrzyma „Tornistry pełne uśmiechów”. Wśród przekazanych im wyprawek znajdą się między innymi te, specjalnie przygotowane przez abp Celestino Migliore – Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, abp Stanisława Gądeckiego - przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Marka Michalaka - Rzecznika Praw Dziecka, Krzysztofa Ziemca - dziennikarza TVP1, Anitę Lipnicką, organizatorów Światowych Dni Młodzieży, wydawców edukacyjnych oraz redakcje: TVP INFO, Gościa Niedzielnego, Niedzieli i portalu www.Deon.pl. W trakcie pikniku odbędą się koncerty Anity Lipnickiej i Magdy Anioł. Specjalną transmisję finału akcji przeprowadzi na swojej antenie TVP1.

Akcję można wspomóc wysyłając SMS z hasłem „TORNISTER” pod numer 72052 (2,46 zł z vat) oraz wpłacając środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „TORNISTER”.

;