Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Solidarność

 fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W poniedziałek Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała 120 plecaków z wyposażeniem dla ukraińskich dzieci – uchodźców.

 

Plecaki są przygotowane w wersjach dla młodszych i starszych dzieci, zawierają podstawowe wyposażenie szkolne. Dzieci zostały zakwalifikowane do pomocy na podstawie złożonych wniosków, określających sytuację materialną rodziny. – Na początku krakowska Caritas pomagała wszystkim uchodźcom, jednak z czasem uznaliśmy, że mieli oni możliwość ustabilizowania swojej sytuacji przez kilka miesięcy pobytu w Krakowie i nie wszyscy są w trudnej sytuacji materialnej. Rozpoczęliśmy pomoc celowaną na podstawie ich sytuacji rodzinnej i materialnej – mówią przedstawiciele Caritas.

– Już w 2019 r. ze względu na pomoc w formie 300+, którą zaczęły otrzymywać dzieci w Polsce, postanowiliśmy, że zebrane przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej artykuły szkolne przekażemy dzieciom zza naszej wschodniej granicy. Od tego czasu przekazywane naszej Caritas oraz kupowane przez nas przybory szkolne w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów” trafiały do dzieci na Ukrainie za pośrednictwem księży i sióstr zakonnych tam pracujących. Potwierdzali oni ogromną potrzebę pomocy tamtejszym mieszkańcom. Chociaż na terenie zachodniej Ukrainy nie były prowadzone działania wojenne, to jednak mieszkańcy doświadczali biedy wywołanej ogólną sytuacją w kraju – dodają.

Przybory szkolne w ramach akcji “Tornister pełen uśmiechów” w latach 2019 – 2021 pojechały do Halicza, Jezupola, Zaleszczyk, Sambora, Bałty koło Odessy, Lwowa i Gródka Jagiellońskiego.

Od 24 lutego 2022 r., kiedy wojna objęła całą Ukrainę i ogromna rzesza uchodźców – głównie matek z dziećmi – znalazła schronienie w Polsce. Krakowska Caritas od początku wojny intensywnie wpiera uchodźców zarówno na terenie Archidiecezji Krakowskiej, jak i – poprzez transporty z pomocą humanitarną – na terenie Ukrainy.

Źródło:
;