Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Solidarność

Transport Caritas Polska z pomocą humanitarną jedzie na Ukrainę

 fot. Caritas Polska

Caritas Polska we współpracy z MSZ w poniedziałek 15 czerwca wysyła kolejny transport humanitarny dla uchodźców wewnętrznych na wschodniej Ukrainie. Pomoc trafi do obwodu zaporoskiego. W regionie tym przebywa 92 251 tys. uchodźców z terenów objętych konfliktem. Wg agendy ONZ do spraw pomocy humanitarnej (OCHA) liczba uchodźców wewnętrznych na Ukrainie w połowie czerwca tego roku przekroczyła 1,331,778 osób. Odbiorcą pomocy Caritas Polska będą uchodźcy, którzy znajdują się pod opieką Caritas Ukraina.

 

Caritas Polska wysyła 4300 paczek spożywczo – higienicznych, w których znajduje się: mąka, olej, sól, cukier, zupy w proszku, kasza gryczana, ryż, płatki owsiane, makaron, herbata, kawa, ciastka, czekolady, mydło, szampon, proszek do prania, płyn do naczyń, pasta do zębów oraz szczoteczki do zębów. Dodatkowo w transporcie znajdzie się 2000 śpiworów, 460 koców oraz 260 łóżek turystycznych.

Gospodarstwa domowe uchodźców wewnętrznych zmagają się ogromnymi problemami aprowizacyjnymi, dostęp do żywności, której ceny lawinowo rosną poza obszarami miejskimi jest bardzo trudny. Dodatkowo rodziny wielodzietne, z osobami starszymi i niepełnosprawnymi lub te w których nie ma mężczyzn mają szczególny problem z przemieszczaniem się i pozyskaniem pomocy – ocenia sytuację Marta Titaniec, koordynator pomocy zagranicznej Caritas Polska.

Jesteśmy dobrze przygotowani na przyjazd transportu pomocy z Polski. Caritas Ukraina posiada dużą sieć regionalnych centrów oraz pracowników i wolontariuszy, których zadaniem jest dotarcie do osób potrzebujących pomocy. Wykorzystamy tę strukturę do rozdzielania pomocy uchodźcom, kiedy tylko transport z Polski dotrze do celu – powiedział dyrektor działu pomocy humanitarnej Caritas Ukraina Petro Matiaszek.

W konwoju, którzy 15.06 wyruszy z Warszawy pojadą 22 samochody ciężarowe z transportem o wadze 163 ton, w tym 9 samochodów zaopatrzonych przez Caritas Polska z ładunkiem 96 ton. Wartość obecnego transportu to 650 000 zł. Jest to drugi transport z pomocą humanitarną na Ukrainę finansowany ze środków MSZ. Pierwszy transport o wartości 695 700 zł został wysłany w grudniu 2014 r.

;